ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ

Asagidemirci.net ten “Temiz Bir Aşağıdemirci Çocuklarımıza Temiz Bir Çevre Bırakmak İçin Atık Yağları Topluyoruz” Projesi, Türkiye de Bir İlk Daha Asagidemirci.net ten / Haziran 2012

 

Alaattin Akçal Özel Web Sitesi www.asagidemirci.net olarak yeni bir sosyal sorumluluk projesi ile karşınızdayız. Köyümüzde başlattığımız çalışma, “Temiz Bir Aşağıdemirci İçin Atık Yağları Topluyoruz” sloganı ile Evsel Atık Yağları toplayarak toprağımıza, suyumuza karışarak zarar vermesini engellemeyi amaçlıyoruz.

Proje kapsamında hazırlanan 5 Lt lik plastik bidonlar köyümüzdeki hanelere büyük bir kısmına dağıtılmış ve proje hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Proje ile; Ali AKAYDIN’ın koordinesinde Gamze ÖZDEM ve Büşra DEMİRHAN tarafından belli periyotlarda hanelere dağıtılan bidonları içerisine toplanan atık evsel yağlar toplanarak, ilk etapta camii avlusuna koyulan 50 Lt lik bidonda toplanması sağlanacaktır. Toplanan atık yağlar Fuat BİLİCİ tarafından Biga Sanayisinde bulunan, Belediye Atık Yağ Toplama Merkezine götürülerek teslim edilecektir. Bu sayede lavabolara döktüğümüz yağlar köyümüz kanalizasyonun bağlı olduğu deremizin, yer altı sularının kirlenmesini engelleyecek, yine dere suyundan sulanan sebze, meyve ve zirai ürünlerin yiyerek tekrar bizlere dönen zararları bilimsel olarak kanıtlanmış maddelerden korunmuş, köyümüzü ve çevremizi temiz tutmuş, gelecek nesillere TEMİZ BİR AŞAĞIDEMİRCİ bırakmış olacağız.

Gelişen ve değişen dünyamızda eskiden zararı gelmeyeceği düşünülen birçok maddeni yasaklandığını, kullanılmadığını, çevremizi geriye dönüşü olmayacak şekilde kirlettiğini çok iyi biliyoruz. Asagidemirci.net olarak gerçekleştirdiğimiz bu proje ile öncelikle “atık yağların kanalizasyona dökümemesi gerektiğibilincini yerleştirmek, çevreye verdiği zararlara dikkat çekmek, köyümüze ve köylülerimize “hiçbir külfet” getirmeden örnek bir çalışma yaparak küçük bir köyde de atık yağları toplanabileceği gerçeğini Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kanıtlanmış olacağız.

Geçtiğimiz günlerde başlattığımız projeyi gerçekleştirmemizde yardımlarını ve desteklerini esirgemeyen tüm köylülerimiz, hemşehrilerimiz, büyüklerimize, projenin içerisinde yeralan, faal olarak çalışan Ali Akaydın, Fuat Bilici, Gamze Özdem ve Büşra Demirhan’a teşekkür ediyorum. Köyde konu ile ilgili tüm arkadaşlardan bilgi alınabileceği gibi 532.767 68 14 nolu telefondan da bilgi alınabilir, yönlendirme yapılması istenebilir.

Alaattin AKÇAL

www.asagidemirci.net

 

ATIK YAĞLARIMIZI TOPLADIK - 15.06.2013 

 

Köyümüzdeki 8 litre atık yağ topladık, yağları Gümüşçay Belediyesi ne teslim ettik. Hediye edilen 3 litre ayçiçeği yağı Suriyeli Çerkes ailelere hediye ettik.

 

Asagidemirci.net olarak köyümüzde 2012 Haziranında “Temiz Bir Çevre İçin Atık Yağları Topluyoruz” sloganı ile başlattığımız kampanyamız hedefine ulaşılarak 8 Litre atık yağ biriktirildi. Köyümüzde Atık Yağları toplamaya başladığımızda, çevre ilçe ve beldelerde böyle bir çalışma henüz başlamamıştı. Aşağıdemirci Köyü olarak örnek olduğumuz Biga, Çan, Gümüşçay ve Karabiga’da daha sonra başlatılan kampanyalarla çevre bilinci oluşturulmaya çalışılarak atık yağlar toplanmaya başlandı.

 

Köylülerimizin mutfaklarında oluşan atık yağları, lavaboya dökmeyerek topladıkları 8 litre atık yağ bağlı bulunduğumuz, geçtiğimiz aylarda Atık Yağ Toplama start verilen Gümüşçay Belediyesi’ne Alaattin AKÇAL ve Ali AKAYDIN tarafından teslim edildi. Atık yağlarımız Gümüşçay Belediye Başkanı Sn. Adnan PASTIRMACI tarafından teslim alınırken, “böyle güzel bir projeyi çevremizde ilk olarak başlatan Aşağıdemirci Köy Halkını ve Asagidemirci.net Web Sitesini tebrik ediyorum, oluşturulan çevre bilincinin daha fazla gelişerek yaygınlaşmasını diliyorum” dedi. Teslim edilen atık yağlara karşılık olarak, Gümüşçay Belediyesi Atık Yağ Toplama Projesi kapsamında, 1 er litrelik 3 adet ayçiçeği yağı hediye edildi.

 

Toplanan Atık Yağlardan dolayı hediye edilen ayçiçeği Yağlar Suriyeli Misafirlerimize hediye edildi.

 

Asagidemirci.net olarak gerçekleştirdiğimiz bu projeyi anlamlı ve daha güzel  hale getirmek için hediye edilen ayçiçeği yağlarımızı Suriyeden gelen köyümüzde de bulunan Çerkes ailelere verilmek üzere Biga Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sn. Harun ŞİREN’e teslim ettik. Bu sayede bir örnek projeyi anlamlı hale getirmiş olduk.

 

Temiz Bir Çevre İçin Atık Yağları Topluyoruz” sloganı ile başlattığımız ve devam eden kampanyamız dolayısıyla bizlere destek veren, başta köy muhtarımız Osman KÜÇÜKIŞIK, ihtiyar heyeti, Fuat BİLİCİ, Yusuf GÜLSEVEN, ve aktivistlerimiz Gamze ÖZDEM, Büşra DEMİRHAN’a, Biga Kaymakamımız Sn. Fatih GENEL, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan PASTIRMACI, Biga Doğuş Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kamil YEŞİLFİLİZ, Biga Kafkas Derneği Başkanı  Harun ŞİREN, Av. Seçkin TAY'a, bizleri destekleyen web sitemiz ziyaretçilerimiz ve tüm köy halkına teşekkür ediyoruz.

 

ATIK YAĞLARIMIZ

Gümüşçay Belediye Başkanı Sn.Adnan PASTIRMACI ya teslim ettik.

 

 

 

Gümüşçay Belediyesi nden hediye edilen ayçiçek yağlarını

Suriye den gelen çerkes ailelere verilmek üzere

Biga Kafkas Kültür Dernek Başkanı Sn. Harun ŞİREN teslim ettik.

 

 

 

 

 
© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: