ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
Sürgüne Tanıklık Eden Çerkes Kaması Sandıktan Çıktı. Üzerindeki Yazının Sırrı İse Hala Çözülemedi(17-04-2012)

Fuat Bilici, dedelerinden miras kalan Çerkes kamasına gözü gibi bakıyor. Kama üzerindeki yazının ise sırrı hala çözülemedi.

1864 Çerkes Sürgünü öncesinde, Cujoko sülalesinin Thamade’lerinin  anavatanımız Kafkasya’da yaşamını sürdürdüğü zamanda kullandığı, sürgün ile beraberlerinde getirdikleri kama, hala sürgüne isyan edercesine sapasağlam duruyor. Fuat Bilici, kendisinde bulunan kamayı yıllardır sakladığını, kendisinden öncede aile büyüklerinin bu görevi üstlediğini belirtiyor.

 

 

Uzunluğu toplam 56,8 cm, yüz uzunluğu 45,5 cm, kabza uzunluğu 11,3 cm. Kama yüzünün genişliği, 3,7 cm olarak ölçülürken, kabzanın elle tutulan kısım uzunluğu 7 cm, kalınlığı ise 2 cm. Kamanın yapıldığı metalin çok kaliteli bir çelikten yapıldığını söyleyen Fuat Bilici, keskinliği konusunda “ kamanın yüzü şaşılacak derecede çok keskin, aradan yüzyılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen kamanın yüzü çok iyi bilenebiliyor ve keskinliğini uzun süre koruyor. Sürgünün 148. yılını anacağımız 21 mayıs ta belki de kamanın yüzü en keskin günlerinden birini yaşayacak, yaşamını yitiren milyonlarca Çerkes’in anısına” diyor ve sürgünü bu sözlerle anıyor. 

 

 

 

Kama Üzerindeki Yazı Sırrını Hala Koruyor.

 

Sürgüne Tanıklık eden Çerkes Kamasının üzerindeki gizemli yazının ise sırrı hala çözülemedi. Kama üzerindeki yazı yıllardır duruyor. Üzerine kimin, ne zaman yazdığını ve ne anlama geldiğini yazının yıpranmış olması nedeniyle bilemiyoruz, yazıyı çözen olmadı. Belki de sürgünden önce yazıldığını da düşünebiliriz diyor, Fuat Bilici.

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde ahşap el sanatlarında ustalığı ile bilinen Saim Yıldız’ın ahşaptan yaptığı aslına uygun kın ile bir bütünlük kazanan kama, yine el sanatlarında usta olan Biga’da açtığı Gül Obje işyeriyle sanatını başkalarıyla da paylaşan Gülhan Ateş’in de ahşap kının üzerine Çerkes motifleri hakşetmesiyle hak ettiği güzelliği aldı.

 

Sürgüne tanıklık eden Çerkes kamasını 150 yıldan fazla bir süre saklayan, bizlere bu güzelliği ulaşmasını sağlayan başta Fuat BİLİCİ olmak üzere tüm Cujoko sülalesine teşekkür ediyoruz. Bunun gibi elimizde çok az kalan değerlerin çok iyi saklanmasını ve korunması gerektiğini tekrar Asagidemirci.net olarak hatırlatıyoruz.

 

 

bu haber 9560 kez okundu.FancyBox 1.3.4 | Demonstration© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: