ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
Biga Çerkes Köyleri,Kafkas Derneği ve Binası Üzerine
Harun ŞİREN
Biga Kafkas Kültür Dernek Başkanı


Saygıdeğer hemşehrilerim,

 

Bundan önceki yazımda çerkezlerin anavatanlarından ayrılış nedenleri ve gittikleri ikinci vatanlarında karşılaştıkları sorunlar ve bunların çözümü ile ilgili genel bir değerlendirmede bulunmuştum.

Bu yazımda da ÇANAKKALE BİGA'da yaşayan bizler, yani çerkezlerin durumu ve gelinen nokta itibariyle irdelemeye çalışacağım.

Bizler Biga'nın 11 köyünde sadece Adigeler ve birkaç köyünde de Kumuklar ve Çeçenler yaşamaktadırlar. 148 yıllık yaşamın sonunda yaşadığımız topraklardan yani köylerden şehirlere doğru çok büyük göçler yaşandı. Şartların mecbur ettiği göçlerin sonunda köyler adeta boşaldı. Bunun sonucunda insanlar birbirlerinden koptu, akrabalık ilişkileri ve dostluklar yara aldı. En önemlisi örf, adet gelenek ve göreneklerimiz zaman çerisinde dejenere oldu ve bunun neticesinde yetişen neslin bizi, biz yapan değerlerinden yoksun yetişmesine vesile oldu. Çocuklarımız ana dilimizi konuşamaz, sadece büyüklerinden duyduğuyla Adige olduğunu ve telefona kaydettiği kafkas müziğiyle aslını hatırlar hale geldi.

Kıymetli hemşehrilerim. Bu tespiti kısaca yaptıktan sonra, çözüm ne olmalıdır.

Biga. Kaf. Kül. Der. 1989 yılında, 7 kişilik bir grup abimiz, o günün koşullarında bir araya gelerek kurmuşlardır. Vefat edenleri rahmetle, hayatta olanlarıda tüm hemşehrilerim adına saygıyla anıyorum. Ben de bu derneğin kuruluş aşamasından bu güne kadar, derneğin çeşitli kademelerinde görev almış ve bu camiaya hizmet etmekten daima onur duymuşumdur. Derneğin kuruluşundan bugüne değin geçen süreç çok sıkıntılı geçmiştir. Her yerde olduğu gibi bizde de sıkıntılar daima bir kaç duyarlı abimizin sırtında gitmiştir. Bir at kırk yıl koşmaz atasözünde olduğu gibi, bu işin böyle gitmeyeceğini düşünen yönetim kurulu bir araya gelerek fikir egzersizi yaptık, bir arsa alalım içine getirisi olacak bir proje ortaya koyalım diye bir vizyon koyduk. Gerçi bizler nekadar vizyondan bahsetsek bile bazıları bunu, yani vizyonu, televizyon olarak algıladılar. Hak etmediğimiz şekilde karalama kampanyası yürüttüler. Bunlar bir elin parmakları kadar olmuyorlardı, ve başarıda sağlayamadılar. Çünkü bunların Dünya görüşü yani çerkezlikleri, sadece hoplayıp zıplamaktan folklor ve müzikten ibaret zannettiler. Önemli değerlerimizi yok saydılar. Gerçi bir öngörüleride yoktu. Sadece amaçları moral bozmak ve ikilik yaratmaktı. Ama başarılı olamadılar olmaları da mümkün değil.

Değerli hemşehrilerim.

Biz konumuza dönelim. Yapılan Yönetim Kurulu tolantısında bir arsa alımı için görüşmeler neticesinde, arsa alımına karar verdiğimizde samimiyetimle söylüyorum 1 lira paramız yoktu. Ama bir yol haritası çıkardık. Biga'da yaşayan ve bu tür projeye sıcak bakacak 15, 20 kişilik davetli listesi hazırlayarak hastane altında İhsan ÇAKIR'a ait büro'da yemekli bir toplantı düzenledik. Açılış konuşmasını derneğin başkanı olarak ben yaptım. Projemizi anlattım çok yakın ilgi ve alaka gördük. Toplantıda sözlü taahütte bulunuldu. Orada yapılan taahütleri bir arkadaşın dışında herkes yerine getirdi.

Kimdi bu arsa alımı için söz veren arkadaşlar.

1. İhsan ÇAKIR, 5.000 TL.

2. A.Hamdi ÖZDEMİR 2.000 TL.

3. Harun ŞİREN 1.000 TL.

4. Erol SEZEN 1.000 TL.

5. Mehmet ÖZDEMİR 1.000 TL.

6. Gökhan AYDIN 1.000 TL.

7. İ.Hakkı ÖZARI 1.000 TL.

8. Mehmet ATEŞ 500 TL.

9. Feyzullah ŞAHİN 500 TL.

Bu paraları derneğe ödediler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca daha önce yönetim kurulu üyesi olduğum zaman, almış olduğumuz, bodrum katını'da 20.000 tl ye satıp, 2 yıl içerisinde üyelerimiz ve hemşehrilerimizle bire bir görüşerek onları ikna ederek topladığımız parayla, Bandırma asfaltına cephe ve benzin istasyonu bitişiğinde çift cepheli bir arsayı, 65.000 TL'ye, alım satım masrafı olarak da, 2.025 TL olmak üzere, 67.000 TL'ye, 400 metrekare, bir arsa aldık. ( 2007, 2009 ) . 2011-2013, döneminde yine arkadaşlarla ikinci defa yönetime geldiğimizde yaptığımız toplantıda derhal bir proje yapmamız gerektiğini düşünerek, iki yıllık süreçte o dönem maliyetiyle bitmiş 500.000 tl olan inşaatın bitirme uğraşıyla tamamladık. Projeye emek veren ve alın terini akıtan başta Aşağıdemirciden Mimar Alper ŞEN, mimar Kemal AŞIROK, Yön. Kur. Üyesi elektrik müh. İ.Hakkı ÖZARI, Statik hes. yapan, İnş. Müh. Bülent EKSİN, teknik katkı koyan harita müh. Süleyman OVALI, ücret talep etmeyen Çanakkale yapı denetimi üstlenen Ahmet ŞAHİN’e çok teşekkür ederim. Bunlardan Müh. A. ŞAHİN, S.OVALI, B.ESKİN, Çerkez olmadıkları halde , böyle hayırlı bir işte kendilerinin de katkılarının olmasından dolayı, onur duyduklarını ifade ettiler. Ben kendilerine sizin sitenizden teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlar Çerkes olmayan insanlar böyle hayırlı bir işe katkı koyarken, ben çerkezim diyen sizler, bizler bu ülkede yaşamıyormuyuz. Bizde çerkez olmanın sorumluluğunu taşıma duygusu duymayacakmıyız.. Yoksa banana mi diyerek işin kolayına mı meyl edeceğiz.

Bu ikinci dönem proje 2 yıl gibi uzun bir sure aldı. 2 kez tadilat gördü. Belediye Meclisine yaptığımız arsa tadilatı ile ilgili müracatımızı Kabul ederek, konut alanından sosyal tesis alanı olarak tescilinden dolayı teşekkür ediyorum. Projemiz, Belediye tarafından Kabul edildiğinde gerek yapı denetimi için, 10.515 tl, gerek ruhsat harcı olarak, 3.600 tl, küsür olmak üzere, toplam 14.133 tl paraya ihtiyaç duyduk. Bu parayı yatırırsak inşaat ruhsatını alıcaktık. Bu parayı da Biga’da 2 gün içinde toplayarak inşaat ruhsatını aldık.

1.İHSAN ÇAKIR ,1.500.TL_2. İBRAHİM AYDIN.1.000.TL- 3.MEHMET ÖZDEMİR,1.000.TL- 4. GÖKHAN AYDIN.2.000.TL- 5. İ.HAKKI ÖZARI 1.000.TL- 6. ALPER ŞEN,1.000.TL- 7. KEMAL AŞIROK.1.000.TL – 8.YÜKSEL KORKMAZ,1.000. TL . 9.NEŞET YAVAŞ,1.000.TL..10.HARUN ŞİREN 500.TL- 11.ERGİN SEZEN,500.TL- 12.NEDİM AYDIN,500.TL-13.NEVİYE ASLAN, 200.TL…

İsmini unutmuş olduğumuz kardeşlerimiz mutlaka vardır. Kendilerinden hoşgörü bekliyorum. Yukarıda ismini saydığım arkadaşlarımın katkılarıyla projemiz tamamlanmış, İnşaata kepçe vurma zamanı geldiğine kanaat getirerek, 2. Dönemi kapatıp 3. Dönem, yani 2011-2013, döneminde yine üyelerimizin ve hemşehrilerimizin teveccühü ile seçildik. Bu dönem 2012 yılının Ramazan ayınagirmeden sayın İ.ÇAKIR abimizle defalarca yaptığımız görüşmeler neticesinde inşaata başladık. Bodrum katını 58.000.tl ödeyerek bu katın inşaatını tamamlamış olduk. Dernek yönetimi olarak derneğin kasasından 15.000.tl işçiliği biz ödemiş olduk. Şimdi Allah nasip ederse Kurban bayramından sonra zemin katın inşaatına başlamak istiyoruz. Bu kat için ihtiyaç duyulan demiri İdriskoru köyünden sayın hayırsever Nedim AYDIN tarafından temin edilerek, parası tüccar Aydın KORKMAZ’a yatırılmıştır. İşçiliğide vatandaşların yardımları ile hemen, hemen tamamlamak üzereyiz. Sadece beton tutarı olan 5.500.tl gibi bir paraya ihtiyaç duymaktayız. Siz duyarlı hemşehrilerimize bu site vasıtasıyla duyurmuş ve bu görevi yerine getirmiş olmanın sorumluluğunu, sizlere aktarmanın mutluluğunu yaşamış oluyorum.

Değerli hemşehrilerim.

Bize bu güne kadar her türlü desteği, ve 16 yıldır gerek lokalin, gerekse yönetim kurulu binasını bize tahsis eden ve hiç bir kira almayan bilakis her sıkıştığımızda yanına koştuğumuz ve bizi hiç bir zaman geri çevirmeyen hayırsever iş adamı sayın İHSAN ÇAKIR ve ailesine, yakınlarına gerek şahsım gerek yönetim kurulu ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Kendilerine sağlıklı, mutlu uzun bir ömür Cenabı haktan diliyorum. Aynı dileklerimi sayın NEDİM AYDIN ve ailesi içinde diliyorum.

Bir sonraki yazımda yapılmakta olan 4 katlı sosyal amaçlı inşaatın fonksiyonları hakkında ayrıntılı bilgi ve yardımda bulunan insanların listesini yayınlamak üzere önümüzdeki Kurban Bayramının hemşehrilerimize İslam alemine Dünya insanlığına hayırlara vesile olması dileğiyle Bayramınızı kutluyor saygılar sunuyorum.

Biga Kafkas Kültür Dernek Başkanı

HARUN ŞİREN

(Yönetim Kurulu Adına)

Yazara Ait Diğer Makaleler
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III (2013-01-04)
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – II (2012-11-28)
Biga Çerkes Köyleri,Kafkas Derneği ve Binası Üzerine (2012-10-23)
Saygıdeğer Hemşehrilerime Merhaba (2012-09-27)


Bookmark and ShareFancyBox 1.3.4 | Demonstration
Günün Fotoğrafı


Duyurular
Adige Xase Çerkes Derneği Bayrak Günü Dostluk Yemeği - 23.04.2016
Ahmet SALTAŞ Sünnet Merasimi – 14.05.2016
Uluslararası Adige Filolojisi Sempozyumu 13-15.05.2016
Çetin Berna SEZEN çifti NİKAH – 16.04.2016
Çetin-Berna ÇETİN çifti DÜĞÜN – 14.05.2016
ANBAROBA KÖY HAYRI - 15.05.2016
YENİMAHALLE KÖYÜ HAYRI – 22.05.2016
Kerem-Neslihan ARSLAN Çifti DÜĞÜN – 07.07.2016

Nurettin AKÇAL
SOY AĞACI

TEMEÇ
Biga Şehidini Unuttu: Jan. Er. MEHMET ÖZER

Konuk Yazar
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında

İlhan ELMAS
DONKİŞOT

Osman KİBAR
OSMAN KİBAR dan Şehit Uzm.Çvş. ULAŞ AÇIKGÖZ DESTANI

Seren ÖZDEN
SETENAY

Dr.Muhammet AKKAYA
ÖKSEOTU ve MÜCADELESİ

Yusuf GÜLSEVEN
UMUMİ İSTEKLERİM “İZ”

Çerkes Ethem in Ele Geçen Hatıraları
Ve Nihayet Yunan hatlarında önce bozgun merkezde başladı ve diğer taraflarada sirayet etti

Cahide Ulaş AYTAR
ÖĞRETMENİM

İlknur KILIÇ
KUTSAL TOPRAKLAR

Harun ŞİREN
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III

Erkan KILINÇ
Ortadoğu da yeni haritalar-Suriye

Osman KÜÇÜKIŞIK
YAZA DAMGASINI VURAN TIRTILAR

Numan ÜNER
Biga'da Birlik Beraberlik ve Türevleri© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: