ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III
Harun ŞİREN
Biga Kafkas Kültür Dernek Başkanı


Sevgili Hemşehrilerim Merhaba;

Daha önceki yazılarımda çerkeslerin yaşadıkları anavatanından orda Ruslar’la uzun yıllara yayılan savaşlardan, zulümlerden, tehcirden bu yolculuk esnasında Karadeniz’in hırçın dalgalarından, balkanlardan, Türkiye’den ve bu ülke üzerinden dünyaya dağılan ve bu esnada karşılaşılan acılardan, kayıplardan ve sonuçlardan netice itibari ile bugünkü konumumuzdan bahsetmiş sebep, sonuç ilişkilerini irdelemiştim.


Değerli hemşerilerim sorunların tespitinden herkesle hem fikirim. Çözüm noktasında sorunları ifade edenlerin çözüm üretmedikleri bir formül ortaya koymadıkları sadece söylem bazında kaldıkları, eyleme geldiğinde bu arkadaşların birkaç kişinin dışında kimsenin ortalarda olmadığını üzülerek görmekte ve bu anı canlı olarak yaşamaktayım. Saygıdeğer dostlar bizler bir hedef ortaya koyduk ve buna kilitlendik.daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi aldığımız arsa üzerinde 4 katlı inşaatı başlattık. Bodrum katını sayın İhsan ÇAKIR abimiz yaptı. İşçiliğini yapı denetim ve ruhsat harçları olan 30.000 TL parayı dernek kasasından karşıladık. Şimdi zemin katına başlamış bulunuyoruz. Bu katın 5 ton demiri Sayın Nedim AYDIN abimiz, 6.000 TL değerinde betonu yine hemşerimiz Türkiye’nin en büyük 3. zengini olan bir işadamının holdinginde en üst yönetici konumunda bulunan sayın Murat BAŞBAY kardeşimiz üstlenmiştir. 5.200 TL işçilik ücretini yine yönetim kurulu olarak hemşerilerimiz den hemen hemen tahsil etmiş bulunmaktayız. İnşallah bu katın bitiminde siz değerli hemşerilerimizin katkılarıyla 3. kata başlamayı nasip olursa 2013 yılında son kat olan 4. katı yapmayı umut etmekteyiz. Yaşadığımız bu ülkede gerek kamuda,gerek mevcut özel sektörlerde görev yapan çok değerli yöneticilerin olduğunu bilmekteyim ve onlarla gurur duymaktayız. Değerli kardeşlerim hak etmediğimiz sıfatlarla anılmışız. Bunlardan hep rahatsızlık duymuşuz. Bu gün mevcut iktidar tarafından getirilen bazı haklar karşısında maalesef şaşırıp kaldık. Çünkü bu tür gelişmeler karşısında hazırlıklı değildik. Bu gün bu noktada isek 148 yıl bu topraklarda yaşamış üç jenerasyonun sorumluluğu yok mudur? Biz de büyüklerimizin yaptığı gibi görmemezlikten, duymamazlıktan gelecektik veya şimdi yaptığımız gibi bir çalışma başlatacaktık. Biz sorumluluk alarak 2. Şıkkı tercih ettik. böyle büyük bir projeyi hayata geçirmek için yoğun bir çalışma içine girdik ve bu gün bu noktaya geldik. Lakin geriye dönüp baktığımızda eylem noktasında çok yalnız kaldığımızı üzülerek ifade etmek mecburiyetindeyim. Bölgemizde yetişip Türkiye’nin her yerinde görev yapan emekli hemşerilerimiz nerede diye merak ediyorum. İki elin parmakları kadar insan dan mı ibaretiz. Yoksa çok oluyoruz ama sadece Çerkesliğimiz cep telefonunda çalan çerkes müziği kadar mı? Doğrusu merak ediyorum. Falanca kişi yapsın gibi basit cevaplarla mı işi geçiştireceğiz. Nerede hayırdan, hasenattan bahseden din görevlisi hemşehrilerimiz, akademisyenler, bürokratlar, mühendisler, mimarlar, işletmeciler, ekonomistler, sanayiciler, tüccarlar, çiftçiler ve emekli kardeşlerim sizler bir sorumluluk taşımıyor musunuz? Bu başlatılan ve Türkiye’de örnek olacak çocuklarımızın içinde bulunacakları çeşitli enstrümanların çalınacağı folklor, tiyatro, skeç yapılacağı, adige dilinin öğrenileceği, Türkçe, İngilizce, Matematik kurslarının ücretsiz verilecek olan çok yönlü işlev görecek böyle tesisten hiç mi haberimiz yok mu diyeceksiniz?

Değerli hemşehrilerimiz metal yorgunluğu denilen bir şey vardır. Çelik bile zorlana zorlana kendi içinde eskir. Acaba vicdan yorgunluğu diye bir şey de var mı? Çerkes toplumu o durumdaysa… yazık... Hangi silkinmeyle ruhsal enerji tazeleyeceğiz? Acaba ne zaman sabah olacak diyorum ve başta hemşerilerimiz olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve dünya insanının umutların karşılık bulduğu,savaşın olmadığı barışın hakim olduğu herkesin birbirinin elini sıktığı güzel bir yeni yıl olmasını yüce Allah’tan diliyor hepinizi sevgi, saygıyla selamlıyorum.

Harun ŞİREN

Biga Kafkas Kültür Derneği Başkanı

 

 

Yazara Ait Diğer Makaleler
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III (2013-01-04)
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – II (2012-11-28)
Biga Çerkes Köyleri,Kafkas Derneği ve Binası Üzerine (2012-10-23)
Saygıdeğer Hemşehrilerime Merhaba (2012-09-27)


Bookmark and ShareFancyBox 1.3.4 | Demonstration
Günün Fotoğrafı


Duyurular
Adige Xase Çerkes Derneği Bayrak Günü Dostluk Yemeği - 23.04.2016
Ahmet SALTAŞ Sünnet Merasimi – 14.05.2016
Uluslararası Adige Filolojisi Sempozyumu 13-15.05.2016
Çetin Berna SEZEN çifti NİKAH – 16.04.2016
Çetin-Berna ÇETİN çifti DÜĞÜN – 14.05.2016
ANBAROBA KÖY HAYRI - 15.05.2016
YENİMAHALLE KÖYÜ HAYRI – 22.05.2016
Kerem-Neslihan ARSLAN Çifti DÜĞÜN – 07.07.2016

TEMEÇ
ÇERKES SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI'NIN 156. YILDÖNÜ, Biga Çerkes Köyleri ne ÖZEL

Fuat BİLİCİ
20 NİSAN 2020 | 17. HAFTA

Nurettin AKÇAL
ANA DİL

Konuk Yazar
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında

İlhan ELMAS
DONKİŞOT

Osman KİBAR
OSMAN KİBAR dan Şehit Uzm.Çvş. ULAŞ AÇIKGÖZ DESTANI

Seren ÖZDEN
SETENAY

Dr.Muhammet AKKAYA
ÖKSEOTU ve MÜCADELESİ

Yusuf GÜLSEVEN
UMUMİ İSTEKLERİM “İZ”

Çerkes Ethem in Ele Geçen Hatıraları
Ve Nihayet Yunan hatlarında önce bozgun merkezde başladı ve diğer taraflarada sirayet etti

Cahide Ulaş AYTAR
ÖĞRETMENİM

İlknur KILIÇ
KUTSAL TOPRAKLAR

Harun ŞİREN
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III

Erkan KILINÇ
Ortadoğu da yeni haritalar-Suriye

Osman KÜÇÜKIŞIK
YAZA DAMGASINI VURAN TIRTILAR

Numan ÜNER
Biga'da Birlik Beraberlik ve Türevleri© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: