ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
MUHALİF
Nurettin AKÇAL


MUHALİF

Gazetemizin geçtiğimiz sayısında “Yazının Adını Siz Koyun” başlıklı yazım yayınlanmış, hemen altında da gazete yönetimi tarafından her ne hikmet ise kendi üzerlerine alınılarak nerede ise benim yazımdan daha uzun “Adını Biz Koyduk” başlığıyla bir cevap kaleme alınmıştı.

Cevap yazısında benim köylüyü “salak” yerine koyduğum iddia edilmişti. Bu yazıdan bu sonucun nasıl çıkarıldığını anlamak mümkün değil. Ancak ard niyetli bakış açısı ile belki mümkün olabilir.

Köy ilkokulunun geç açılması, kooperatifin kapanması konularının, geri gelmeyeceği, yeni nesillerin rencide edilmesi olarak yorumlamışlar. Yazıda anlatılmak istenen geçmişten ders almak, yapılan hataların tekrarlanmamasını sağlamaktır. Yoksa kimseyi rencide etmek değildir.  Gazete yönetiminden başka böyle anlayan yok.

Bir de; “…birlik, beraberlik, kavga değil, dostluk ve kardeşlik …” gibi güzel sözler sarf edenlerin, tartışma ilk başladığında kendilerine o bir büyüğümüz tarafından yapılan yukarıdaki iyi niyet çağrılarını dinlemeyip, harici internet sitelerinden kendi içimizde kalması gereken görüş ayrılıklarını yedi düvele yalan yanlış yayan, “com. Sizin değil, gidin kendinize başka site açın” çağrılarını yapanların, gazeteyi ve com sitesini ellerine geçirdikten sonra, aynı çağrıları yapıyor olmaları ve “com’u bitirmek için net leşmedinizmi” cümlesini kurmaları  çok manidardır.

“…neden COM ve 4 MEVSİM’e karşı duruş” diyerek bizleri suçlamaya çalışanlar bilmelidirler ki, COM’u COM yapan, köy gazetesini, köy gazetesi yapanların kimler olduğunu herkes biliyor, sizler sadece bunların meyvesini yiyenlersiniz. Hatta, köyde ikilik ve huzursuzluk yaşanmaması için, com sitesini haklı iken sizlere bırakıp çekilip kendi sitemizi açarak kimseye bulaşmadan yürümek istememize bile tahammül edemeyenler, NET sitesinin köy muhabirlerini ayartmaya çalışarak, çocukları dahi buna alet etmeleri, Üstüne üstlük “ köyde nifak tohumları saçmak, ikilik yaratmak neden?” diyerek kendi suçlarını bizim üzerimize atma çabası içerisinde olmaları da hiç hoş değil. Böyle  kimseyi kandıramazsınız.

Beni,  haksız yere  gazetenin muhalifi olmak ve gazetenin altını oymakla suçlamışlar. Konuya benim dışımda kardeşlerimi de dolaylı olarak katmışlar, ya istedikleri gibi yazı yazmamı yoksa gazeteden köşemin kaldırılacağı tehdidini savurmuşlar.

Her şeyden önce muhalefet; bir şeyin daha iyi olması, yanlışların düzeltilmesi için yapılır, gazete yönetiminin, Türkiye iç politikasını baz alarak muhalefeti karşındakine pislik atmak, yıpratmak olarak bilmesini  yadırgamıyorum aslında.  Madem beni muhalif olarak görüyorlar, şimdiye kadar yapmamakla hata ettim belki ama,  gerçek anlamda muhalefet yapayım da gazetenin hiç değilse bundan sonra SAĞLIKLI DEVAMI için üzerime düşeni yapmış olayım.

Şimdiye kadar, gazetenin yazılı olması nedeniyle kalıcı olduğunu, yıllar sonra dahi alınıp okunabilmesinin çok büyük bir nimet olduğunu her fırsatta vurgulayan, eski sayılarını ciltleterek saklayan biriyim. O nedenledir ki, köy ile ilgili geçmiş, unutulmaya yüz tutmuş olayları, hikayeleri kaybolmaması, yazılı olarak sonraki kuşaklara kalması için köşemde işlemeye özen göstermiş, abonesi olduğum gazetenin  ücretini de ödemişimdir.

Gazete yönetiminin serzenişlerinden biri, köy dışından yabancıların abone olmasına karşın, bazı köylülerimizin aboneliklerini  iptal ettirmeleri. Buna, tepki göstermek yerine dile getirilen iptal sebeplerine odaklanılmalıdır. Sebeplerden biri, gazetenin tarafsızlığını kaybettiği, belli kişilerin düşüncelerini yansıttığı karşı düşüncedekilere söz hakkı dahi verilmediği yönündeydi. Diyecek bir şey yok, bence çok haklı bir sebep.  Bir başka sebep ise gazetenin ticari boyutunun ön plana çıkarıldığı kazanç kapısı haline getirildiğidir. Bu tür şeylerde en önemlisi, ücretlerin toplanabilmesi, insanlardan paraların tahsil edilmesidir. Biz bunu zamanında yapamadığımızdan ve ücreti sadece maliyete göre belirlediğimizden cebimizden para harcayarak yapabildik, tabi o da bir yere kadardı. Şimdi ise, ücret belirlenirken maliyet ve halka hizmet yerine kâr bırakması düşünüldüğünden ücretlerin yüksekliği düşüncesindeki kişilerin haklılık payı yüksektir. Diğer bir eleştiri de gazete içeriğinin köyden uzaklaşması. Gazete ilk çıkmaya başladığında içeriği tamamen köy ve köylüler idi, şimdi ise ulusal basında yer alan konulara da yer veriliyor. Ben şahsen ulusal basından takip ettiğim konuları burada görmek istemem, benim için köydeki bir yaprağın hareketinin haberi daha değerlidir, gazetede de bu haber yer almalıdır. Bir konuyu daha dile getireyim, gazetede hep aynı kişileri ve akrabalarının yer aldığıdır. Bunun acı olan tarafı, “ hep kendi yakınlarınızın haberini yapıyorsunuz” suçlaması ile yönetime gelenlerin, kendilerinin kat be kat fazlasını yapıyor olmaları, adeta gazeteyi aile gazetesi haline getirmeleridir.

Gazetenin fikir babası ve kurucusu olan kişinin de gazeteden hiçbir açıklama yapılmadan çıkarılması (Kovulması) çok çirkin, tüm dünyada böyle kişiler el üstünde tutulur, onursal köşe yazarı vs. gibi ünvanlar ile yazı yazmasa bile köşesi orada tutularak vefa gösterilir. Maalesef, ağzından sık sık  “…vefa bir semt adı değil…” cümlesi dökülen şimdiki gazete yönetimi, vefanın sadece kendilerine gösterilmesi gerektiğini zannederek, bu kişinin izlerini silmeye çalışıyorlar.  Bunlardan başka ne sebepleri var bilemiyorum. Üstüne üstlük bu kişiyi suçlu gibi gösterme çabası içerisine girmiş  olmaları da inanılır gibi değil. Allah (cc) bunların hesabını size sorar.

Bu söylediklerimden sonra bazı kişiler hop oturup hop kalkacaklar biliyorum, onun yerine bu yazı, şapkalarını önlerine koyarak, öz eleştiri yapmaları için bir milat olur İNŞALLAH.

Son olarak da, lütfen kusura bakmayın ama, edep ve adap’ı gazete yönetimindekilerden öğrenecek değilim. Çevrenizdekilere de edep, adap öğretmeye kalkmayın hiç hoş değil. Yemuk…

Saygılarımla,

Nurettin Akçal

Mart 2013

 

Yazara Ait Diğer Makaleler
SOY AĞACI (2018-02-20)
SAKAL (2017-08-04)
ALLAHÜMME (2016-06-15)
BİGA ÇETELERİ (2015-12-25)
MEVKİİ İSİMLERİ - 5 (2015-11-20)
MEVKİİ İSİMLERİ - 4 (2015-10-13)
MEVKİİ İSİMLERİ - 3 (2015-08-07)
MEVKİİ İSİMLERİ - 2 (2015-04-24)
MEVKİİ İSİMLERİ (2015-02-27)
AÇIKLAMA (TAAHHÜT NEDİR ÖĞRENMEK LAZIM) (2014-05-27)
MUHTAR (2014-03-20)
KUŞ KOVALAMA (2014-01-27)
KIŞ GELİYOR (2013-11-15)
ÜRDÜNDEKİ KOMŞULARIMIZ (2013-09-25)
Madalyonun Bilinmeyen Öteki Yüzü (2013-05-27)
MUHALİF (2013-04-05)
YAZININ ADINI SİZ KOYUN (2013-01-10)
DUT A ÜZÜM (2012-08-03)
POPÜLER İLETİŞİM (2012-06-19)
EĞİTİM ŞART... (2011-11-24)
KÖYÜN KAPILARI (2011-10-07)
Çerkes Evleri (2011-08-03)
Biga Kavuşma Günleri (2011-05-05)
Binlerce Yıl Sonra Çaydan Öte (2011-05-05)


Bookmark and ShareFancyBox 1.3.4 | Demonstration
Günün Fotoğrafı


Duyurular
Adige Xase Çerkes Derneği Bayrak Günü Dostluk Yemeği - 23.04.2016
Ahmet SALTAŞ Sünnet Merasimi – 14.05.2016
Uluslararası Adige Filolojisi Sempozyumu 13-15.05.2016
Çetin Berna SEZEN çifti NİKAH – 16.04.2016
Çetin-Berna ÇETİN çifti DÜĞÜN – 14.05.2016
ANBAROBA KÖY HAYRI - 15.05.2016
YENİMAHALLE KÖYÜ HAYRI – 22.05.2016
Kerem-Neslihan ARSLAN Çifti DÜĞÜN – 07.07.2016

Nurettin AKÇAL
SOY AĞACI

TEMEÇ
Biga Şehidini Unuttu: Jan. Er. MEHMET ÖZER

Konuk Yazar
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında

İlhan ELMAS
DONKİŞOT

Osman KİBAR
OSMAN KİBAR dan Şehit Uzm.Çvş. ULAŞ AÇIKGÖZ DESTANI

Seren ÖZDEN
SETENAY

Dr.Muhammet AKKAYA
ÖKSEOTU ve MÜCADELESİ

Yusuf GÜLSEVEN
UMUMİ İSTEKLERİM “İZ”

Çerkes Ethem in Ele Geçen Hatıraları
Ve Nihayet Yunan hatlarında önce bozgun merkezde başladı ve diğer taraflarada sirayet etti

Cahide Ulaş AYTAR
ÖĞRETMENİM

İlknur KILIÇ
KUTSAL TOPRAKLAR

Harun ŞİREN
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III

Erkan KILINÇ
Ortadoğu da yeni haritalar-Suriye

Osman KÜÇÜKIŞIK
YAZA DAMGASINI VURAN TIRTILAR

Numan ÜNER
Biga'da Birlik Beraberlik ve Türevleri© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: