ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
Biga Kaymakamı Sn. Fatih GENEL, Üreten ve Gelişen Biga
Konuk Yazar


ÜRETEN VE GELİŞEN BİGA

 

Biga; Merkez belediyemizle birlikte 6 belediye ve 107 köyden oluşan 80 bi nüfuslu bir ilçedir. Çanakkale ye 90 km, Bandırma ya 70 km mesafede ve duble yolla bağlıdır. Biga nın 72 km sahili olmakla birlikte ilçe merkezi denize mesafesi 18 km’dir. Biga’nın denize açılan en önemli kapısı Karabiga Beldesi’dir.

 

Biga denince ilk akla gelen tarım , hayvancılık ve sanayidir. Tarımda başarılı. Özellikle çeltik tarımı, domates ve biber yetiştiriciliğinde iddailı. Hayvancılık olarak özellikle büyükbaş hayvancılığı, yani süt inekçiliği ve kümes hayvancılığı Biganın en iddialı sektörlerindendir. Biga nın süt üretimi Çanakkale’nin toplam süt üretiminin yarısına yakın. Çanakkale de toplamda 317 bin ton süt üretirken Biga’daki üretim 114 bin ton (günlük 313 ton) kadardır.

 

Son yıllarda Biga daki sanayi yatırımları da hızla artmaktadır. İÇDAŞ bugün ülkemizde ilk 10 un içinde yer alan önemli bir sanayi kuruluşudur. Binlerce Biga lı burada istihdam edilmektedir.

DOĞTAŞ, mobilya sektöründe Türkiye’de ilk 3 e girmiş, 64 ülkeye ihracat yapan bir mobilya fabrikasıdır. Biga OSB de hızla gelişme trendi gösteren ve son zamanlarda cazibe merkezi  olan bir kuruluş. OSB miz de şu anda aktif 13 adet fabrika bulunmakta, 3 adet fabrikanın inşaatı devam etmekte ve 8 fabrikamız proje çalışmalarına devam etmektedir.

 

Biga, eğitim alanında da gelecek adına umut vericidir. Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi nde ve Biga Meslek Yüksek Okulu nda 5 bin öğrenci eğitim görmektedir. İlköğretim ve ortaöğretim öğrenci sayısı 13 bin olup yaygın eğitim ile beraber 20 bin öğrenci Biga da öğrenimi sürdürmektedir. Bu rakam birçok ilçenin nüfusuna denk gelmektedir. Yani genç ve dinamik bir nüfusu vardır Biga nın.

 

Sağlık alanında da Biga bölgenin sağlık cazibe olmaya adaydır. Biga ya büyüklüğüne uygun bölgesel bir hastane yapılması, Biga yı sağlık sektöründe bir merkez haline getirecektir.

 

 

Biga da spor öncelik verilmesi gereken bir konudur.  7 adet amatör futbol spor kulübünde yüzlerce gencimize spor yapma imkanı sunulmaktadır. Futbolun yanında , Okçuluk, Çocuk Oyunları, Güreş, Juda, Tenis, Badminton, Basketbol, Eskrim, Yelkencilik, Dalgıçlık, Voleybol sporları yapılmaktadır.

 

Aslında  Biga da bundan sonra neler yapılmalı biz ona bakmalıyız. Öncelikle neler olmalı. Bunlardan kısaca bahsedelim.

 

İlk iş olarak Biga Merkezinde Kentleşme adına yapılacak yatırımlara öncelik verilmeli. Biga Belediyesi nin yapmakta olduğu yeni imar çalışmaları, toplu konut çalışmaları ve Hamdibey Mahallesi nde Şehitlik mevkisindeki kentsel dönüşüm çalışmaları sonuçlandırılmalı.

Biga Çayı çevresindeki çevre düzenlemelerine ağırlık verilmeli.

 

İlçemize acil olarak Fen Lisesi yapılmalı ve sanayi tesislerine paralel olarak yeterli bir Meslek Lisesi kazandırılmalı.

 

Karabiga mızın yolu genişletilmeli, Karabiga ya denizcilik ile ilgili Meslek Yüksek Okulu bölümleri açılmalı ve Karabiga–İstanbul ulaşımı geliştirilmeli. 

 

Yapımı devam eden ve biten barajlarımızın içme suyu ve sulama projeleri bir an önce hayata geçirilmeli.

 

72 km lik deniz sahillerimiz uygun olan bölümlerine standarlara uygun sahil yolu yapılmalıdır. Bugün ülkemizin en ücra illerinin, hatta ilçelerinin yolları duble yolla biri birine bağlanmışken Biga-Çanakkale, Biga-Bandırma yolları halen duble yol yapım aşamasında. Bir an önce söz konusu duble yollarımız bitirilmelidir.

 

Biga OSB nin tanıtımına ilişkin çalışmalar yapılmalıdır. OSB miz yatırım için son derece elverişli olup girişimci yatırımcılarımızın hizmetindedir. Tabii ki OSB miz doğalgaz imkanına kavuşturulmalıdır.

 

Biga’da göz ardı edilmemesi gereken sektörlerden biri de dericilik. Tabakhanelerin Organize Sanayi Bölgesi ne taşınması hayati öneme sahip. Dericilik sektörünün ayağa kaldırmak için her türlü önlem alınmalıdır.

 

Biga çeltiğinin, etinin, sütünün, köftesinin ve birçok Biga ya özgü ürünün markalaştırılmasına dönük çalışmalar yapılmalıdır.

 

16-17-18 Eylül tarihlerinde kurulan Biga Sanayi ve Ticaret Fuarı nın Ulusal ve Uluslar arası platformda tanıtımının yapılması gerekmektedir.

 

Binlerce yıllık geçmişi olan Parion antik şehrinin kazılarının hızlandırılması, Priapos antik kentinde  de kazı çalışmalarının başlatılması gerekmektedir.

 

İlçemizde bulunan Şadırvan, Ulucami, Halimbey Konağı, Mehmet Rüştü Efendi Konağı, Markez Cami gibi kültürel varlıkjlarımıza gözümüz gibi bakılması ve daha iyi tanıtılması gerekmektedir.

 

Biga da halen mevcut olan ve mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan ve kiraya verilen Kırkgeçit Kaplıcaları daha da geliştirilebilir ve yeni kaplıca alanları tespit edilebilir. Kaplıca yatırımları önümüzdeki yılların en karlı sektörlerinden biri olacağı bilinmektedir.

 

Biga da iddalı ürünlerimizden domates, biber, et, süt, ve çeltik ürünlerine dönük yatırımların, geleceğin yatırım alanları olacağına inanıyorum.

 

Biga sahillerinde çevre dostu denizcilikle ilgili liman ve tersane gibi yatırımlara öncelik verilebilir diye düşünüyorum.

 

Yine dünyanın en çevreci enerji yatırımlarından olan rüzgar enerjisine ilişkin yatırımlar teşvik edilmelidir.

 

Doğa turizmi ve av turizmine yönelik otel ve pansiyon tarzındaki yatırımların yakın gelecekte cazip olacağına inanıyorum.

 

Biga’da bulunan demir çelik, tersane, mobilya ve komşumuz Çan ilçesinde bulunan seramik fabrikalarının yan sanayi ve hammaddeleriyle ilgili yatırımlar yapılabilir.

 

Örneğin mobilya sanayi için sunta, kumaş, sünger, imalatları, demirçelikle ilgili inşaat demiri, çivi, tel üretimleri ilçemiz OSB sinde yapılması düşünülebilir.

 

Osmanlı Devletinin ilk kurulduğu yıllarda fethedilen ve Avrupa ya geçiş için bir basamak görevi üstlenen Biga, yüzyıllarca sancak merkezliği yapmıştır. Osmanlı öncesinde de birçok kültüre beşiklik yapan Biga nın çok derin kültürü de vardır. Türk Musikisi adına Biga da yapılacak çok şey olduğunu düşünüyorum. Müzik, Biga’da bir sektör olabilir. Bunun için mevcut olan musiki eğitimlerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.

 

Bizler Biga mızın önceliklerini iyi tespit edip potansiyellerimiz ölçüsünde özverili çalışmalar yaptığımız taktirde Biga’nın yakın gelecekte büyük atılımlar yapacağına inanıyorum.

 

Nisan 2011

Fatih GENEL

BİGA KAYMAKAMI

 

 

 

Biga Kaymakamı Sayın Fatih GENEL

 

01.01.1969 yılında Kayseri İlinin Pınarbaşı İlçesinde doğdu. İlkokulu Erzincan da, liseyi Manisa da bitirdikten sonra 1988 yılında kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. Mesleğe 1994 yılında Erzincan da Kaymakam Adayı olarak başladı. Üç yıllık stajının son altı ayında Afyon İhsaniye de, Kaymakam vekilliği yaptı. Kura ile Burdur ili Çavdır İlçesine tayin oldu ve burada iki yıl kaymakamlık görevinin ardından Giresun-Çamoluk Kaymakamlığına atandı. Çamoluk ta iki yıl çalıştı. Ardından iki yıl Kilis Vali Yardımcılığı görevinde bulundu.2003 yılında Sivas ili Gemerek ilçesine Kaymakam olarak atandı. 3 yıl görev yaptıktan sonra Balıkesir ili Havran İlçesine atandı. 06 Kasım 2006 tarihinden-2010 tarihine kadar  Havran İlçesinde görev yapmıştır. 16 Ağustos 2010 tarihinde Biga Kaymakamlığına atandı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Kişisel web sitesi: www.fatihgenel.com

 

 

Yazara Ait Diğer Makaleler
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında (2016-12-26)
Osman KİBAR; Ve SİNEMA (2014-04-22)
Yazar Mahmut ŞENOL, Köy Çeşmesinde Sıcak Su (2013-09-05)
Osman KİBAR, PANAYIRLAR Ah panayırlar, benim panayırlarım (2013-04-15)
Yazar Mahmut ŞENOL, İKİ KÖYÜN HİKAYESİ, Osmaniye Aşağıdemirci (2013-02-20)
İDRİS KARAMAN, Biga Sebze Meyve ve Gıda Pazarcılar Esnf. Koruma ve Güçld. Projesi-I (2012-12-10)
İDRİS KARAMAN, Biga Sebze Meyve ve Gıda Pazarcılar Esnf. Koruma ve Güçld. Projesi-II (2012-12-10)
Zafer DÜNDAR, DAMASCUS Kafkas Kılıcı nın Hammaddesi Bulundu (2012-09-11)
Biga Kaymakamı Sn.Fatih Genel, KAFKAS KILICI (2012-07-03)
Ayhan ÖZDEN, Adige Khase Çerkes Derneği Açıklama (2012-06-05)
Nihat Küçükkoyuncu, Biga Adige Gençliği Bayram Etkinlikleri (2011-11-17)
Adnan Huade ile Perit Dergisi Söyleşisi (2011-10-12)
Durukan DUDU, Çerkes’in tahta’sı, kaşen’in bakması (2011-09-20)
Biga Kaymakamı Sn.Fatih GENEL, Recep Yazıcıoğlu (2011-08-12)
Osman Kibar, VAFTİZ ADI: TC (2011-07-01)
Biga Kaymakamı Sn.Fatih GENEL, Baba Nasihati (2011-06-13)
Muzaffer TANRIKULU Seçime Doğru (2011-05-28)
Biga Kaymakamı Sn. Fatih GENEL, Üreten ve Gelişen Biga (2011-05-20)
Şeyda BÜYÜKGÜNGÖR Seyid Onbaşıya Mektup (2011-05-02)


Bookmark and ShareFancyBox 1.3.4 | Demonstration
Günün Fotoğrafı


Duyurular
Adige Xase Çerkes Derneği Bayrak Günü Dostluk Yemeği - 23.04.2016
Ahmet SALTAŞ Sünnet Merasimi – 14.05.2016
Uluslararası Adige Filolojisi Sempozyumu 13-15.05.2016
Çetin Berna SEZEN çifti NİKAH – 16.04.2016
Çetin-Berna ÇETİN çifti DÜĞÜN – 14.05.2016
ANBAROBA KÖY HAYRI - 15.05.2016
YENİMAHALLE KÖYÜ HAYRI – 22.05.2016
Kerem-Neslihan ARSLAN Çifti DÜĞÜN – 07.07.2016

Nurettin AKÇAL
SOY AĞACI

TEMEÇ
Biga Şehidini Unuttu: Jan. Er. MEHMET ÖZER

Konuk Yazar
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında

İlhan ELMAS
DONKİŞOT

Osman KİBAR
OSMAN KİBAR dan Şehit Uzm.Çvş. ULAŞ AÇIKGÖZ DESTANI

Seren ÖZDEN
SETENAY

Dr.Muhammet AKKAYA
ÖKSEOTU ve MÜCADELESİ

Yusuf GÜLSEVEN
UMUMİ İSTEKLERİM “İZ”

Çerkes Ethem in Ele Geçen Hatıraları
Ve Nihayet Yunan hatlarında önce bozgun merkezde başladı ve diğer taraflarada sirayet etti

Cahide Ulaş AYTAR
ÖĞRETMENİM

İlknur KILIÇ
KUTSAL TOPRAKLAR

Harun ŞİREN
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III

Erkan KILINÇ
Ortadoğu da yeni haritalar-Suriye

Osman KÜÇÜKIŞIK
YAZA DAMGASINI VURAN TIRTILAR

Numan ÜNER
Biga'da Birlik Beraberlik ve Türevleri© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: