ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
AÇIKLAMA (TAAHHÜT NEDİR ÖĞRENMEK LAZIM)
Nurettin AKÇAL


AÇIKLAMA (TAAHHÜT NEDİR ÖĞRENMEK LAZIM)

Aynı köyde yetişmiş, bir çok konuda ortak bağları, ortak anıları olan insanlar olarak, daha önce tartışmalar uzamasın, kimse üzülmesin, birlik beraberlik içinde olalım, aramızdaki soğukluk daha da büyümesin diye cevap vermekten imtina etmemize rağmen, sessiz kalmamız yanlış yorumlanmış, hakkımızdaki asılsız iddialara malum kişi(ler) tarafından devam edilmiş ve halen de devam edilmektedir.

Sukut İkrardandır” sözündeki anlam paralelinde daha fazla sessiz kalmamız yapılan suçlamaları kabul ettiler anlamına gelebileceğinden, yanlış anlamaları önlemek için bundan sonra hakkımızda yapılacak açıklamalara misli ile cevap vereceğimizi belirtmiştik.

Verilen TAAHHÜDE rağmen (Nasıl Taahhütse bu-Nasıl Söz vermekse) birileri rahat duramamış Köy Gazetesinde “Söz Bilirsen” köşesinde tarafımız kastedilerek hakkımızda cevap yazmamızı gerektirecek köşe yazısı kaleme alınmıştır. Gazete Yayın Yönetmeni de verdiği taahhüdü unutarak buna izin vermiştir. (Daha önce tarafımıza yapılan suçlamalara verdiğimiz cevaplarımızı yayınlamamasına rağmen, taahüdünü de çiğneyerek bunu yapmıştır.) Biz zaten bu şahsın TAAHÜDÜNE uyamayacağını çok iyi biliyorduk. Ama taahüdü 7-8 kişi birlikte verdiler ya, acaba dedik.

Biz de TAAHHÜDÜMÜZE uyuyor ve cevap veriyoruz. Böylece kimin sözünün eri olduğunu da herkes görsün. Cevabımız biraz gecikti. Çünkü Gazete abonesi olmadığımızdan yazıdan yeni haberimiz oldu.

Yazıda; “…Kısacası önce çıkarılan ve benim de içinde olduğum Aşağıdemirci Bizim Köyümüz/Bizden Bize ile 4 Mevsim Gazetesi arasında hiçbir organik bağ yok.” deniliyor.

Gazete 1997 yılında Alaattin Akçal tarafından, Biga Doğuş Gazetesinin eki olarak çıkarılmaya başlanmıştır. Ve halen öyle… (hukuki durum dün neyse bu günde aynı) Köy gazetesi, tabi ki gelişecek, renklenecek, ebadı büyüyecek, teknoloji ilerledikçe o da ilerleyecek, 17 yıl önceki hali ile kalacak değil ya! bu gayet doğal. Yani biz bunu renklendirdik, ebadını büyüttük, bu nedenle bu gazetenin mucidi biziz demeye getiriyorsunuz. Ampul’un bir sürü türleri çıktı ve çıkıyor ama onun mucidinin Edison olduğu gerçeğini kimse tartışmıyor. Zaten bunu tartışan varsa sorun tartışandadır.

Kısacası söylemeye başladığınız bu sözleri şu şekilde yorumluyoruz. “Gazeteyi ele geçirdiniz, amacınızın ikinci aşaması olan, kendi üzerinize tescil etme çabası” Ama tüm bunlar, sizlerinde daha önceki yazılarınızda belirttiğiniz gibi Alaattin Akçal’ın başlattığı gazete olduğu gerçeğini değiştirmez.

Zaten bu gerçeği kapanmak zorunda kalan TEMEÇ dergisinin ilk sayısında “Hajumar” mahlasıyla, “Yeniden Merhaba” adlı köşe yazınızda aşağıdaki gibi ifade ederek belirtiyorsunuz. “…Elinde doğan, besleyip büyüttüğü çocuğu görmenin bile bir bedeli olmuş. Kaldı ki o babası bir taraftan çocuğa süt, mama, üst baş almaktadır üstelik… Katır Reşo önden gider, mayınları temizler, kolaydır önde gidenin izinden gitmek”

Bizlerde beyefendinin bu görüşüne katılıyoruz. Gazetenin fikir babası (Elinde Doğan, besleyip büyüten, ona çocukken üst baş alanın Alaattin olduğunu siz söylüyorsunuz), Alaattin size yol açtı, önden gitti. (Katır Reşo Gibi) Bunun nasıl olabileceğini gösterdi. Sizi oraya köşe yazarı yaptı. Bir çok etkinlikte sizi ağabeyleri olarak gördü size baş rol verdi. Kendisi yardımcı oyuncu rolünde kaldı. (Ama Sizin Vefa Anlayışınız Bu) Gazetenizde de sizler defalarca Köy Gazetesinin Türkiye nin ilk köy gazetesi olduğunu, 1997 yılından bu yana çıktığını belirtirken ORGANİK BAĞ dan hiç söz etmiyordunuz. (Dün dündür, Bu gün bu gündür diyorsunuz yani)

Sen ne söylersen söyle Aşağıdemircililer her şeyi biliyor. Kime sorarsan sor, Köyde bu gazetenin MUCİDİ BELLİ, MUCİT ALAATTİN’ DİR DİYECEKLERDİR. (Önceleri sizinde söylediğiniz gibi) - (Ayrıca Gazete Bazılarınız için kazanç kapısı, bazılarınız için de EMEKLİLİK EĞLENCESİ. Hizmet meselesi 3. planda)

“...Her ne kadar gazetenin altını oymaya çalışanlar olsa da...” gibi imalar ile insanları yanlış yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Temeç dergisi çıkarıldığında sizden birilerinin de içinde bulunduğu kişiler, o girişim ile gazetenin altını mı oyuyorlardı! Eğer öyle ise, sizler de gazetenin altını oyanlardansınız...

Yine “Söz Bilirsen” köşesinden ” … gencecik bir adamı rencide ettiler. Üzdüler. İki kişi arasında kalması gereken ve hatta sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek diyen dinimiz öğretisini de hak ile yeksan ederek…” demişler. 11.01.2014 tarihinde COM sitesinde yayınlanan açıklamada “… Eee peki sormazlar mı adama?: Sitenize niye reklâm alıyorsunuz? Korkmayın kimden ne aldığınızı yazmayacağız…” şeklinde bizlerin haksız yere kazanç elde ettiğini, adeta hırsızlık yaptığımızı ima eden yazının altına imza atanların arasında bu gencecik kardeşimiz yok muydu? (Bizi itham ederken bizde çok üzüldük. Attığı imzadan haberi yok herhalde)

*****

“ASAGİDEMİRCİ.COM VE 4 MEVSİM YÖNETİMİ adlı kişinin yorumu “ AŞAĞIDEMİRCİLİLER’E DUYURUMUZDUR” BAŞLIĞI İLE KALEME ALINAN YAZI, AŞAĞIDA ISMI GORULEN BUTUN ARKADAŞLARIMIZINDIR.ANLAŞILAN O Kİ YAZIMIZIN SONUNDA İFADE ETTİĞİMİZ ÇAĞRIMIZA OLUMLU CEVAP GELMEYECEKTİR. BU İTİBARLA BUNDAN SONRA KONU BİZİM AÇIMIZDAN KAPANMIŞTIR. BUNDAN SONRA AŞAĞIDEMİRCİ KAMUOYUNU GEREKSİZ TARTIŞMALARLA MEŞGUL ETMEMEK ADINA BİZ YAZILAN HİÇ BİR YAZIYA CEVAP VERMEYECEĞİMİZİ BEYAN VE TAAHHUT EDİYORUZ. MUZAFFER TANRIKULU,NECATİ ŞENYILDIZ,KEMALETTİN ŞENYILDIZ, ..., ENVER SAĞLAM, ERSİN ÖZEK, YUSUF SERKAN TANRIKULU”

*****

Bu iddianın burada ismi yazılanların değil aralarından birinin olabileceğini belirttiğimizde, açıkça kendilerinin de imzasının olduğunu üzerine basarak vurguladıklarını unuttular herhalde.

Hem, gencecik kardeşimize hem de aynı aile mensubu değerli abimize de şunu sormak isteriz. Reklam gelirlerinin ne olduğunu gayet net bildiğiniz halde, neden o yazının altına imza attınız?

Bizi hiç istemememize rağmen her şeyi tüm çıplaklığı ile anlatmak zorunda bıraktınız. HEM REKLAM GELİRLERİNİ HARCAYACAKSINIZ, HEM DE BİZLERİ PARA YEMEKLE İTHAM EDECEKSİNİZ! YOK BÖYLE BİR ŞEY… kimsenin üzülmesini istemiyoruz fakat, iftiraya da uğramak istemiyoruz.

Ayrıca her defasında bu gencecik kardeşimizin, üzüldüğü, küstürüldüğü yönünde üçüncü kişilerden bilgiler alıyoruz. Sitenin ilk kurulduğu günden bu güne kadar gencecik kardeşimizin herhangi bir konuda şikayetçi olduğunu kendi ağzından duymadık, bizlere hiçbir şey söylemedi. Rahatsızlıkları vardı ise, bize niye rahatsızlığını söylemiyor da üçüncü kişilere şikayet ediyor! Bize söylesin ki biz de işin doğrusu ne ise anlatalım, hatamız var ise onu da bilelim, düzeltelim… bir telefon kadar yakınız. (COM sitesini ele geçirmek için, köydeki kişileri tanımayan, karekterlerini bilmeyen o gencecik çocuğu da kandırarak, markaj uygulayarak kendi tarafına çekmeye çalıştığınızı, çocuğu yanlış yönlendirdiğinizi biz biliyoruz.)

Yazarın gocunduğu yazıcı meselesi ile ilgili yazdığımız yazı da şöyleydi;

“…Ekonomik nedenlerle gazetenin sonlanmasından sonra her yerde cebinden para harcadığını ballandıra ballandıra anlatan kişiye de bir çift sözümüz olacak. Harcanan zaman ve emeğin bedeli olmaz tabi, fakat cebimizden çıkan paraları gazete ücretlerinden geri alamayan kişi Nurettin Akçal dır. Diğer kişi cebinden koyduğu paraların tamamını geri almasına rağmen, bu paralar ile alınan renkli yazıcıyı da kendi evinde bırakıp kullanmaya devam eden kim acaba! Yani bu işten en çok mağdur olduğunu söyleyen ve en çok faydalanan kim acaba…”

Buradaki konu yazıcı değil, bazı kişilerin yaklaşımı, madur olmadıkları halde toplum önünde madur edebiyatı yapanların durumunu gözler önüne sermekti. Bu yazı ile de doğruluğunu onaylamış oluyorsunuz. Bizler üçün-beşin peşinde olan insanlar olsaydık, o zaman 16 yıl önce yazıcıyı isterdik…

Bir de çay ısmarlama meselesi var; 14 Şubat 2013 tarihinde COM sitesinin 7. Yaşı haberinde, bizler ima edilerek kaleme alınmış yazı da “ Ekmeğini yediği, suyunu içtiği, günün birinde ufacık da olsa bir anı/şeyi paylaştığı kişilere karşı vefa borcunu ödemeyi borç bilmektedir. Vefa borcunu "Vefa bozası" olarak algılamamaktadır.” Denerek, içtiğimiz çayın, yediğimiz yemeklerin karşılığında vefasızlık ettiğimizden şikayet edildiği gayet açıktır. Bu yazıdan kimin ısmarladığı çayın karşılığını istediği ortadadır.

Bu konuda bu yazı sizin köşenizde belirttiğiniz gibi zan ve kanaat değil bizzat ÇAYIN, EKMEĞİN hesabını nasıl yaptığınız kendi ağzınızdan tescillidir.

Biz sizler gibi kafamızda kurduğumuz sanal şeylerle değil (niyet okuma ve zan vb.) deliller ve gerçekler (bizzat kendi kaleme aldığınız yazılarınızla söylediklerinizi çürütürüz) ile konuşuruz…

“Söz Bilirsen” köşesinde önceki yazımızın okunmadığı belirtilmiş, nasıl olsa bu yazımız okunmayacak, ama başkalarından duyulacaktır…

Farkında iseniz hâlâ savunmadayız, bazıları gibi her fırsatta nasıl saldır/laf sokarız diye düşünmüyoruz…

Kamuoyuna, bu tartışmalardan en az onlar kadar rahatsız olduğumuzu belirtiyor, bu rahatsızlık için de kendilerinden tekrar tekrar özür diliyoruz…

 

Saygılarımızla, 27.05.2014

Yazara Ait Diğer Makaleler
SOY AĞACI (2018-02-20)
SAKAL (2017-08-04)
ALLAHÜMME (2016-06-15)
BİGA ÇETELERİ (2015-12-25)
MEVKİİ İSİMLERİ - 5 (2015-11-20)
MEVKİİ İSİMLERİ - 4 (2015-10-13)
MEVKİİ İSİMLERİ - 3 (2015-08-07)
MEVKİİ İSİMLERİ - 2 (2015-04-24)
MEVKİİ İSİMLERİ (2015-02-27)
AÇIKLAMA (TAAHHÜT NEDİR ÖĞRENMEK LAZIM) (2014-05-27)
MUHTAR (2014-03-20)
KUŞ KOVALAMA (2014-01-27)
KIŞ GELİYOR (2013-11-15)
ÜRDÜNDEKİ KOMŞULARIMIZ (2013-09-25)
Madalyonun Bilinmeyen Öteki Yüzü (2013-05-27)
MUHALİF (2013-04-05)
YAZININ ADINI SİZ KOYUN (2013-01-10)
DUT A ÜZÜM (2012-08-03)
POPÜLER İLETİŞİM (2012-06-19)
EĞİTİM ŞART... (2011-11-24)
KÖYÜN KAPILARI (2011-10-07)
Çerkes Evleri (2011-08-03)
Biga Kavuşma Günleri (2011-05-05)
Binlerce Yıl Sonra Çaydan Öte (2011-05-05)


Bookmark and ShareFancyBox 1.3.4 | Demonstration
Günün Fotoğrafı


Duyurular
Adige Xase Çerkes Derneği Bayrak Günü Dostluk Yemeği - 23.04.2016
Ahmet SALTAŞ Sünnet Merasimi – 14.05.2016
Uluslararası Adige Filolojisi Sempozyumu 13-15.05.2016
Çetin Berna SEZEN çifti NİKAH – 16.04.2016
Çetin-Berna ÇETİN çifti DÜĞÜN – 14.05.2016
ANBAROBA KÖY HAYRI - 15.05.2016
YENİMAHALLE KÖYÜ HAYRI – 22.05.2016
Kerem-Neslihan ARSLAN Çifti DÜĞÜN – 07.07.2016

Nurettin AKÇAL
SOY AĞACI

TEMEÇ
Biga Şehidini Unuttu: Jan. Er. MEHMET ÖZER

Konuk Yazar
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında

İlhan ELMAS
DONKİŞOT

Osman KİBAR
OSMAN KİBAR dan Şehit Uzm.Çvş. ULAŞ AÇIKGÖZ DESTANI

Seren ÖZDEN
SETENAY

Dr.Muhammet AKKAYA
ÖKSEOTU ve MÜCADELESİ

Yusuf GÜLSEVEN
UMUMİ İSTEKLERİM “İZ”

Çerkes Ethem in Ele Geçen Hatıraları
Ve Nihayet Yunan hatlarında önce bozgun merkezde başladı ve diğer taraflarada sirayet etti

Cahide Ulaş AYTAR
ÖĞRETMENİM

İlknur KILIÇ
KUTSAL TOPRAKLAR

Harun ŞİREN
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III

Erkan KILINÇ
Ortadoğu da yeni haritalar-Suriye

Osman KÜÇÜKIŞIK
YAZA DAMGASINI VURAN TIRTILAR

Numan ÜNER
Biga'da Birlik Beraberlik ve Türevleri© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: