ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
DONKİŞOT
İlhan ELMAS
OKU-YORUM


Herkese merhaba…

          Bu köşede sizlere okuduğumda beğendiğim, bir yönüyle beni etkilemiş eserleri paylaşmak, kısa bilgiler vermek, az da olsa bir merak uyandırarak okunmalarını sağlamak ya da okumak isteyip nereden ve hangi eserden başlamak konusunda kararsız kalanlara bir fikir vermek isterim.

           Paylaşmak istediğim ilk eser, ünlü İspanyol romancı, şair ve oyun yazarı Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot. Modern Avrupa’nın ilk romanı kabul edilen Don Kişot Batı edebiyatının klasikleri arasında yer alır ve bugüne kadar yazılmış en iyi kurgusal eserlerden sayılır. Cervantes’in yaşam öyküsü de ilginçtir. İspanya’da bir yaralama olayına karışan Cervantes, hakkında verilen kol kesme cezasından kurtulmak için İtalya’ya kaçar. Osmanlı’ya karşı yapılan İnebahtı Deniz Savaşına katılıp esir düşer ve Cezayir’de 5 yıl kalır. Birçok kez kaçma teşebbüsünde bulunsa da başarılı olamaz. Ancak orada da dolandırıcılıkla suçlanır ve hapse atılır. Yazma işine hapiste daha fazla sarılır. Don Kişot’u da hapisteyken yazar.

     Kitap, körü körüne idealizmin hayalperestliğe dönüşmesinin komik hikayesidir. Bu romanında Cervantes’in kendi hayat hikayesini anlattığı, yarattığı kahramanla arasında büyük benzerlikler bulunduğu ve kendisiyle bolca dalga geçtiği de iddia edilmiştir. Cervantes burada hristiyanlığı, din adamlarını, sistemi, kralı, toplumu kıyasıya eleştirirken Mağripliler dediği Endülüslü Müslümanları ise yere göğe sığdıramaz. Hatta bu sebeple Cervantes’in Cezayir’deyken müslüman olduğu da söylenmiştir.

           Şimdi romana geçelim. Mança ilinde yaşayan bir soylu olan Bay Kesada sürekli şövalye kitapları okur ve okuduklarından etkilenerek dünyada yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek ve kötülüklerle mücadele için yola çıkar. Kendine Don Kişot adını verir. Yanında derme çatma silahları, atı Rosinante ve gönlünde hayali sevgilisi Toboso’lu Dulsinea vardır. Ve tabi ki  de her şövalyenin olmazsa olmazı, hizmetleri karşılığı kendisine ada vaad edilen at seyisi Sanço Panza.

            Bu iki akıl yoksunu kişi, önlerine çıkan her şeyi ve herkesi yanlış anlayıp komik durumlara düşerler. Bu arada yedikleri sopa da cabası elbette. Okurken dahi kahkalarla gülebileceğiniz bir kitap.

           Komedi unsurlarının yanı sıra bence bu eser gerçek bir felsefe kitabıdır. Beni en çok etkileyen yanı da bu olmuştur zaten. Özellikle kendileriyle eğlenen soylu bir dük tarafından Sanço Panza’nın bir köye vali olarak atanması, Don Kişot’un O’nu göndermeden evvel verdiği öğütler, Sanço’nun önüne getirilen davaları çözme şekli, oradaki adaletli yönetimi gibi konular romanı muhteşem bir esere dönüştürüyor. Efendisinin Sanço’yu yolcu ederken bir yöneticide bulunması gereken özellikler ve davranış biçimiyle ilgili verdiği öğütler inanılmazdır. Bunlardan bazılarını aşağıya yazarken bu romanın dört yüz yıl önce kaleme alındığını hatırlatmak isterim:

1)   Az uyu… En evvel kalkan ve en son yatan sen ol…

2)   Az fakat uygulayabileceğin kadar kanun çıkar.Uygulanmayan kanun sert olsa da işe yaramaz.

3)   Ne sert ne de çok yumuşak ol. Sinirliyken karar verme.

4)  Her idareciyi bekleyen üç tehlike vardır. Para, kadın, içki. Para seven rüşvete bulaşır, kadınların gözyaşı seni aldatmasın, devletin ağzı sıkı olur ama sarhoş biri sır saklayamaz.

5) Zenginin serveti, fakirin sefaleti  gözünü bağlayıp adalet dağıtmana engel olmasın. Haklı kim ise güçlü o olsun. Gece gündüz halka karış. Böylece herkes kendine çeki düzen verir.

6)  Sık sık banyo yap, sade ve temiz giyin. Gururlu olma, geldiğin yeri unutma ki kimse seni bununla utandırmasın. Çiğ soğan ve sarımsak yeme. Kokan ağızdan inci gibi söz dökülse bile seni dinleyen başını çevirir. Az ye…

7)  Kimsesiz yaşlıları, fakiri, yetimi ve dul kadını gözet. Gücü ve zekası yerinde olanlara iş bul. Elinden iş gelmeyenlere maaş bağla.

Sonuç olarak, Don Kişot dendiğinde her ne kadar aklımıza yel değirmenleri ile savaşan adam gelse de bu sahne yaklaşık dört yüz sayfalık kitap içerisinde sadece bir sayfa yer kaplar. Oysa kitabın her sayfası bir birinden eğlenceli. Yalnız bu romanın değişik sayıda sayfaya sahip birçok versiyonu var.

Önerim tam metni içeren, sadeleştirilmemiş ve kısaltılmamış çok sayfalı versiyonu tercih etmenizdir. Keyifli okumalar.

 

İlhan ELMAS, 02 Aralık 2016

 

Yazara Ait Diğer Makaleler
DONKİŞOT (2016-12-02)
Yazarımız kısa süre sonra yazılarıyla sizlerle olacak. (2016-04-21)


Bookmark and ShareFancyBox 1.3.4 | Demonstration
Günün Fotoğrafı


Duyurular
Adige Xase Çerkes Derneği Bayrak Günü Dostluk Yemeği - 23.04.2016
Ahmet SALTAŞ Sünnet Merasimi – 14.05.2016
Uluslararası Adige Filolojisi Sempozyumu 13-15.05.2016
Çetin Berna SEZEN çifti NİKAH – 16.04.2016
Çetin-Berna ÇETİN çifti DÜĞÜN – 14.05.2016
ANBAROBA KÖY HAYRI - 15.05.2016
YENİMAHALLE KÖYÜ HAYRI – 22.05.2016
Kerem-Neslihan ARSLAN Çifti DÜĞÜN – 07.07.2016

TEMEÇ
ÇERKES SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI'NIN 156. YILDÖNÜ, Biga Çerkes Köyleri ne ÖZEL

Fuat BİLİCİ
20 NİSAN 2020 | 17. HAFTA

Nurettin AKÇAL
ANA DİL

Konuk Yazar
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında

İlhan ELMAS
DONKİŞOT

Osman KİBAR
OSMAN KİBAR dan Şehit Uzm.Çvş. ULAŞ AÇIKGÖZ DESTANI

Seren ÖZDEN
SETENAY

Dr.Muhammet AKKAYA
ÖKSEOTU ve MÜCADELESİ

Yusuf GÜLSEVEN
UMUMİ İSTEKLERİM “İZ”

Çerkes Ethem in Ele Geçen Hatıraları
Ve Nihayet Yunan hatlarında önce bozgun merkezde başladı ve diğer taraflarada sirayet etti

Cahide Ulaş AYTAR
ÖĞRETMENİM

İlknur KILIÇ
KUTSAL TOPRAKLAR

Harun ŞİREN
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III

Erkan KILINÇ
Ortadoğu da yeni haritalar-Suriye

Osman KÜÇÜKIŞIK
YAZA DAMGASINI VURAN TIRTILAR

Numan ÜNER
Biga'da Birlik Beraberlik ve Türevleri© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: