ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
Biga Kafkas Kültür Dernek Başkanı Sn.Harun ŞİREN ile Söyleşi
TEMEÇ
Alaattin AKÇAL


Biga Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sn. Harun ŞİREN ile Alaattin Akçal’ın,  www.asagidemirci.net  sitesi adına yaptığı söyleşi.

 

 


Alaattin AKÇAL: Kaç yıldır başkanlığını yapıyorsunuz?

Harun ŞİREN: Biga Kafkas Kültür Derneği 1989 yılında 7 arkadaş bir araya gelerek tüzüğünü ve resmi prosedürü tamamlayarak kurmuşlardır. Ölen abilerimizi rahmetle , hayatta olanları saygı ile anıyorum. Kurulduğu tarihten itibaren tüm yönetimlerle beraber oldum ve aktif olarak hizmet ettim. 2003-2005 2005-2007 yıllarında yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptım. 2007-2009, 2009-2011, 2011-2013 dönemin yönetim kurulu başkanı olarak 3. dönem göreve devam etmekteyim. Bu arada beraber görev yaptığım çok saygın olan arkadaşlarıma ve bizi oraya seçen üyelerimize de çok teşekkür ederim.

 
Alaattin AKÇAL:  Kafkas Federasyonu üyesi misiniz? Üyesi iseniz faydaları nelerdir?

Harun ŞİREN:   Derneğimiz Federasyonunun kurucu üyelerimiziden birisidir. Faydalarına gelince kısaca bu topraklara sürgünün 148. yılını anmak için çalışmalar yapılmakta. Yaşadığımız topraklarda çektiğimiz sıkıntılar acılar ve bizi biz yapan değerlerimizi tamamen kaybetme noktasına gelmişiz. Bulunduğumuz yerde temsil etmiş olduğumuz halkın sorunlarının üst yapılanma olan KAFFED. 'in düzenlediği başkanlar kurulu başkanllık toplantılarında dile getirilip konuları enine boyuna tartışıp bir strateji belirlenip tüm dernekler adına resmi kurumlara en üst perdeden dile getiren bir yapıdır. Özet olarak ifade etmiş oldum.

Alaattin AKÇAL:  Derneğe dışarıdan yeterli desteği görebiliyor musunuz?

Harun ŞİREN:  Derneğimize dışarıdan yeterli destek görüyor musunuz sorusuna keşke yüksek sesle evet diyebilseydim. Ama malesef diyorum gerçekten. Kuruluşundan bu yana içinde bulunan bir abiniz olarak çok büyük sıkıntılar yaşadağımızı zaman zaman kiraları ödeyemez ve kapanma noktasından geldiğimiz yere baktığımızda çok şükür diyorum. Çünkü tünelin ucunda bir ışık gördük.

Alaattin AKÇAL:  Dernek kuruluş amacına hizmet ediyor mu? Yapılan hizmet aktiviteler ve organizasyonlar halka ulaşabiliyor mu?

Harun ŞİREN:   Dernek kuruluş amacına hizmet ediyormu aktiviteler, organizasyonlar yapıyor musunuz sorunuza keşke tüm sorularınıza evet diyebilseydim ama yine hayır diyorum. Çünkü sorunuzun cevabına 3. soruda kısmen cevap verdim. Ama bu sorunuzu biraz açmak isityorum. Hayata daima müsbet bakmışım ve her zaman ayaklarım yere basmıştır. Bir binanın temeli değilde üstünü istedğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. İçine halkın benimseyeceği aktiviteleri koyar , izleyenlerin ve takip edenlerin takdirini de bir süre için alabilirsiniz. Fakat temeliniz yoksa ( Sosyal Tesis hizmet binası ) işleyen süreçte bu organizasyonların ileri değil geriye doğru gittiğini görürsünüz. Hatta derneğinizin kapanma noktasına gelmiş olduğu gerçeği ile yüz yüze gelirsiniz. Bunları söyledikten sonra yapılması gereken nedir? Bana göre dernek yöneticileri tercih sıralamasını çok iyi yapmalılardır. Her dernek kira vermeyecek hatta ve hatta gelir getirecek yani akarı olacak noktada olması lazımdır. İstemeyerek bir ifade kullanmak istiyorum .Taşıma suyuyla değirmen dönmüyor. O halde yukarıda ifade ettiğim gibi hedefler konulması lazım. Bakınız Karl Max ne diyor; Ekonomik ilişkiler sosyal ilişkileri de etkiler. Eğer bu noktaya gelebilirsek gerisi kolay diyorum.

Alaattin AKÇAL: Yapılmakta olan Dernek Binası İnşaatı hakkında bilgi verir misiniz ? Ve hangi aşamadadır?

Harun ŞİREN:  İnşaatın durumuyla ilgili söyleyeceklerim şunlardır; 2007-2009 yıllarında amacımıza uygun bir arsa almayı hedefledik. Çok şükür bunu başardık. 2009-2011 yılları içinde proje ile ilgili çalışmalar geçirdik. Şöyle ki söz konusu arsa konut alanı içindeydi. Biz yönetim olarak ilgili birimlerle bire bir yaptığımız görüşmelerle arsayı konut alanından sosyal tesis alanı olarak tescil ettirdik.Yine proje çalışmalarında hiç bir ücret talep etmeden başta Alper Şen , Kemal Aşırok , Elektrik projesine katkı koyan İsmail Hakkı ÖZARI'ya , Statik hesapları yapan Bülent Eskin beye , Makine projesini çizen Erman Çetin beye, Harita Mühendisi Süleyman Ovalı'ya , Yapı Denetimi üstlenen ve bizden para talep etmeyen Çanakkale Yapı Denetim Şirketi sahibi Ahmet Şahin adına çok teşekkür ederim. Belediye’den projeyi tastik ettirip ruhsat almamız maalesef  2 senemize mal oldu. Burada çok önemli bir noktaya temas etmek istiyorum. Bize arsada cins tahsisi konusunda yardımcı olan Parti gözetmeksizin tüm meclis üyelerine yönetim kurulu olarak teşekkür ediyoruz. Geldiğimiz noktada 2011-2013 dönemi için 4 katlı inşaatın ruhsatı alınmış , ruhsat ve yapı denetim için 14.133 TL ilgili kurumlara yatırılmış temel atma noktasına zorda olsa gelmiş bulunuyoruz . Bu paranın bir araya getirilmesinde 2 gün içerisinde katkı koyan başta İşadamı İhsan Çakır'a , Kemal Aşırok'a , İ.Hakkı Özarı'ya , Mehmet Özdemir'e , İbrahim Aydın'a , Gökhan Aydın'a , Yüksel Korkmaz'a , Ergin Sezen'e , Nevin Arslan Topal'a , İbrahim Karataş'a , Mehmet Ateş'e , M.Emin Tay'a benimde içinde katkısı olan Harun Şiren olarak ismi geçen tüm arkadaşlara şahsım ve yönetim kurulu üyeleri olarak içtenlikle kendilerine münteşekkirim.


Alaattin AKÇAL:  Burada vermek istediğiniz bir mesaj ve ayrıca söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Harun ŞİREN:  Vermek istediğimiz mesaj şudur; İnşaatın tamamı bitmişi 500.000 TL olan dev bir eseri ortaya koymaya çalışıyoruz. Belki bir çoğumuzu ürkütebilir. Ama unutmayın Çinliler şöyle derler; ''En uzun mesafeler  bir adım ile başlar''. Ben çerkesim veya köklerinden kopmadım diyen herkesin bu inşaata katkı koymasını bekliyorum. Bu görev hem insani hem islami bir görevdir diyorum. Hemşehrilerimizin duyarlılıklarını bekliyorum. Ve bizleri lütfen takip etsinler. Biz bu sevdadan vazgeçmeyeceğiz. Çünkü şair şöyle der; ''Vazgeçenler değil , mücadele verenler tarihe geçerler''.


Tüm hemşehrilerimi yönetim kurulu adına selamlıyor saygılar sunuyorum. Esenlikle kalın diyorum.

Alaattin AKÇAL: Bizde Asagidemirci.net ve tüm  takipçilerimiz adına bize zaman ayırdığınız, bilgi verdiğiniz için teşekkür ediyoruz.  

 

 

Yazara Ait Diğer Makaleler
Biga Şehidini Unuttu: Jan. Er. MEHMET ÖZER (2017-06-23)
BiGA’nın ÖLÜM EKONOMİSİ (2017-01-26)
Bursa-Çanakkale Karayolu Biga’nın Kaderini Değiştirecek (2016-06-20)
Göz Kamaştıran Kariyeri Bıraktı, Köyüne Hacıköy’de geri döndü! RÖPORTAJ (2015-05-21)
Biga’nın Coğrafi İşareti Neden Yok? (2014-04-09)
BİR ÜLKENİN GÜCÜ NASIL ÖLÇÜLÜR - 1 (2013-08-15)
Biga’nın Hâyr Ekonomisi (2013-08-01)
Çerkes Sanatçı Yısmeyl NEVZAT ÖZBAY ile Röportaj (2012-11-24)
Kurejiye Yapım Kılavuzu (2012-10-22)
Biga Kafkas Kültür Dernek Başkanı Sn.Harun ŞİREN ile Söyleşi (2012-02-17)
Gözlerden Uzak Kalmış Bir Güzellik; TAŞOLUK BARAJI (2011-11-04)
TÜBİTAK Birincisi Projenin Başarısı Üzerine (2011-09-10)
Son Pşıne Ustası Cumhur Bedii Sayın ile Röportaj (2011-08-10)
Son Yüzyılın Muhtarları (2011-07-22)
Çerkes Ressam Faruk CİMOK ile söyleşi (2011-05-03)
Adige-Khase Çerkes Dern.Başkanı Mehmet Emin Yaşar ile Söyleşi (2011-05-02)
KAFFED Basın Dnş. Editörü Behice Yeşilbağ ile Söyleşi (2011-05-02)


Bookmark and ShareFancyBox 1.3.4 | Demonstration
Günün Fotoğrafı


Duyurular
Adige Xase Çerkes Derneği Bayrak Günü Dostluk Yemeği - 23.04.2016
Ahmet SALTAŞ Sünnet Merasimi – 14.05.2016
Uluslararası Adige Filolojisi Sempozyumu 13-15.05.2016
Çetin Berna SEZEN çifti NİKAH – 16.04.2016
Çetin-Berna ÇETİN çifti DÜĞÜN – 14.05.2016
ANBAROBA KÖY HAYRI - 15.05.2016
YENİMAHALLE KÖYÜ HAYRI – 22.05.2016
Kerem-Neslihan ARSLAN Çifti DÜĞÜN – 07.07.2016

Nurettin AKÇAL
SOY AĞACI

TEMEÇ
Biga Şehidini Unuttu: Jan. Er. MEHMET ÖZER

Konuk Yazar
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında

İlhan ELMAS
DONKİŞOT

Osman KİBAR
OSMAN KİBAR dan Şehit Uzm.Çvş. ULAŞ AÇIKGÖZ DESTANI

Seren ÖZDEN
SETENAY

Dr.Muhammet AKKAYA
ÖKSEOTU ve MÜCADELESİ

Yusuf GÜLSEVEN
UMUMİ İSTEKLERİM “İZ”

Çerkes Ethem in Ele Geçen Hatıraları
Ve Nihayet Yunan hatlarında önce bozgun merkezde başladı ve diğer taraflarada sirayet etti

Cahide Ulaş AYTAR
ÖĞRETMENİM

İlknur KILIÇ
KUTSAL TOPRAKLAR

Harun ŞİREN
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III

Erkan KILINÇ
Ortadoğu da yeni haritalar-Suriye

Osman KÜÇÜKIŞIK
YAZA DAMGASINI VURAN TIRTILAR

Numan ÜNER
Biga'da Birlik Beraberlik ve Türevleri© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: