ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
KAFFED Basın Dnş. Editörü Behice Yeşilbağ ile Söyleşi
TEMEÇ
Alaattin AKÇAL


KAFFED Kafkas Dernekleri Federasyonu Basın Danışmanı, Nart Dergisi Editörü  Behice Yeşilbağ ile Alaattin Akçal ın yaptığı röportaj. 05.11.2008

 

 

 

Asagidemirci.net: Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

 

Behice Yeşilbağ: İsmim Behice Yeşilbağ. Çerkeslerin Abzekh boyuna ait Bağ sülalesine mensubum. Annem de Abzekhlerin Brand sülalesindendir. Uzun yıllar çeşitli ulusal gazetelerde çalıştıktan sonra, şu anda Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun Nart Dergisi’nin editörlüğünü ve teknik hazırlığını ve Kaf Fed basın danışmanlığını yapmaktayım.

 

Asagidemirci.net:  Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) kaç yılında ve hangi amaç ile kuruldu?

 

Behice Yeşilbağ: Kafkas Dernekleri Federasyonu 3 Temmuz 2003 tarihinde, Türkiye’de kurulu 21 derneğin katılımıyla kurulmuştur. Şu anda üye dernek sayısı 56’dır.

Türkiye’deki Kafkas derneklerinin bir çatı altında toplanması, etkili bir birliktelik oluşturulması fikri, uzun yıllardır üzerinde hemfikir olunan ve üzerinde çalışılan bir konuydu. Çalışmalar sonundaki Kaf-Kur ve Kaf-Der oluşumlarından sonra federasyonlaşma aşamasına gelindi ve Kafkas Dernekleri Federasyonu kuruldu. Federasyonlaşma süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiyi, web sitemizde http://www.kafkasfederasyonu.org/kaffed/index.htm adresinde bulabilirsiniz.

 

Asagidemirci.net: Nart Dergisi Çerkes Diasporasında en uzun soluklu yayın organı olduğunu biliyoruz. Bu konuda biraz bilgi verir misiniz?

 

Behice Yeşilbağ: Nart Dergisi’ni ben de yıllar boyu herkes gibi uzaktan izledim. Yoğun iş ortamım nedeniyle katkıda bulunamadım. İş temposu olarak biraz rahatladığımda, 37. sayısından itibaren tecrübelerimi paylaşmaya ve destek olmaya başladım, 41. sayıdan itibaren de bizzat profesyonel olarak Kaf Fed bünyesinde çalışmaya başladım. Diasporanın olduğu kadar ana vatanlarımızdaki süreli yayınların da en uzun soluklu yayını olduğunu ilk duyduğumda şaşırdığımı söylemeliyim. Türkiye’de 5-6 milyon olduğumuzu ve ana vatan ve diğer diasporalardaki varlığımızı ve yaygınlığımızı da düşününce, daha çok sayıda yayının ve daha uzun yıllar devam eden gazete ve dergilerimizin olması gerekiyordu diye düşünüyordum. Ancak, 1997 yılı Nisan ayında yayına başlayan Nart Dergisi, 11 yıllık geçmişiyle en uzun soluklu yayınımız durumunda. Bu bana buruk bir onur duygusu veriyor diyebilirim.

Kısaca bilgi verecek olursam, Kafkas Dernekleri Federasyonu (Kaf Fed) kuruluncaya kadar Kaf Der’in dergisi olarak yayın hayatına devam eden Nart Dergisi, federasyonlaşma sürecinden sonra Kaf Fed’in yayın organı olarak devam etmektedir. Tamamı renkli 64 sayfadan oluşuyor dergimiz ve 2000 adet basıp dağıtıyoruz.

 

Asagidemirci.net: Nart Dergisinin okuyuculara ulaşması sürecinde karşılaştığınız zorluklar var mı? Okuyucu ve Kafkas Kültür Derneklerinin dergiye karşı ilgilerini yeterli buluyor musunuz?

 

Behice Yeşilbağ: Süreli bir yayın çıkarmanın zorluğunu, en iyi bunun bir şekilde içinde yaşayanlar bilir bence, anlatılması çok zor. Hem maliyetli, hem çok emek isteyen, hem de zamanla yarıştığınız bir iş. Bir de içeriği dolu, güncel bilgi ve yorumlara da yer veren, toplumumuzun her kesimine hitap eden, üniversitedeki akademisyenden tutun da, evdeki çocuğumuza kadar herkesin içinde okuyacak bir şeyler bulabildiği, özgün, çoğunluğu ilk defa yayınlanan, ilk ağızdan aldığınız bilgilerle dolu bir yayın çıkarma çabasındaysanız ve bu dergi milyonlarla ifade edilen bir diasporanın en büyük örgütüne aitse ve hata kaldırmayacak bir yayınsa, bu yayın araştırmacıların, medyanın, çeşitli resmi kurum ve kuruluşların kaynak gösterdiği bir dergi ise  işiniz çok daha önemli ve zor oluyor.

2000 adet dağıttığımızı söylediğim dergimizin evlere girmesini sağladığımız için, okunma oranımızın bunun birkaç katı olduğunu bilmek bizi sevindirse de, Türkiye’deki Çerkes nüfusuyla orantılandığında okumayı sevmediğimiz ve diasporanın en uzun soluklu, zengin içerikli bir kültürel dergisine, yok denecek kadar az ilgi gösterdiğimiz ortadadır. Dergimizin dağıtımını birebir kişilere yönelik yaptığımız gibi, üye derneklerimiz aracılığıyla da yapıyoruz. Derneklerimizin ilgisi, üyelerinin ilgisiyle doğru orantılı olduğu için, asıl olanın insanlarımızın ilgisi olduğunu belirtmek isterim. Ancak, özel çabalarla dergiye olan ilgiyi sürekli artan bir trendde tutan derneklerimiz de yok değil. Bu çabaları takdir ediyor ve söz konusu derneklerimiz ile bu çabaları boş çıkarmayan insanlarımızın, diğerlerine örnek olmasını diliyoruz. Çünkü ne kadar güzel bir şey hazırlarsanız hazırlayın, kapağı açılmadan, okunmadan, bir kenarda duruyorsa bir anlamı olmuyor. Kültürel yayınlar en güçlü iletişim araçlarıdır. Buna ilgi göstermeyen, destek olmayan insanlar bence, kendi kültürüne ve bunun gelecek kuşaklara aktarılmasına da yeterince ilgi göstermiyordur, böyle bir kaygısı da yoktur. Belki kendi ekseninde, kendi çapında yaşayıp bırakıyordur Çerkesliğini. Hızla asimile olduğumuz, kültürümüzü unuttuğumuz günlük yaşam içinde, iletişim aracı olarak kullandığımız konuşmalarımız, sohbetlerimiz, internet ortamında sınırlı sürede paylaştığımız bilgilenmelerimiz suya yazılı yazılar gibi silinip gidiyor bir süre sonra. Biz hala bir bilgi aradığımızda en sağlam kaynaklarımız yıllarca önce dergi, gazete ve kitaplarda bulduğumuz bilgiler oluyor hala, bu bir gerçektir… 

 

 

Asagidemirci.net: Nart Dergisinin üstlendiği misyonu yerine getirebiliyor mu? Hedefleri nelerdir?

 

Behice Yeşilbağ: Nart Dergisi’nin Federasyon yayın organı olarak devam etme kararından sonra, tüm derneklerimize duyuru yapılıp, yayıncılıktan anlayan ve fikir olarak katık sunmak isteyenler çağırıldı ve benim de dışardan çağrıyla katıldığım, değişik bölgelerdin gelen yaklaşık 50 kişinin katılımıyla bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda dergimizin yeni içeriğinin nasıl olması gerektiği, kimlere hitap etmesi gerektiği, teknik özellikleri, dağıtım, vb. tüm konular konuşuldu. Ve bugün elinizdeki Nart Dergisi’nin yapısına karar verildi. Karar verilen bu çizgisine hala devam ediyor dergimiz. Diasporanın tek uzun süreli ve istikrarlı yayını olduğu için Nart Dergisi’nden beklentiler, çok çeşitli ve doğal olarak bu yüzden sürekli eleştirilen bir yayın. Bu eleştiri ve yönlendirmeler, kendi üyelerinin görüşlerini bize aktaran derneklerimizden geldiği gibi, bizzat okuyucularımızdan da geliyor. Uzman insanlarımızdan oluşan yayın kurulu toplantılarımızda, dergimizle ilgili yapılan her türlü eleştiriyi de dikkate alıyor, genel çizgiyi bozmadan gerekirse bazı yeni düzenlemeler yapıyoruz. Kısacası, Nart Dergisi bu anlamda, kendisine yüklenen misyonu yerine getiriyor. Ama özlenen noktaya henüz ulaşmış değil bana göre. Hedefimiz, dergimizin tüm Çerkeslerin elinde olmasını sağlamak. Bundan sonra gerisi gelecektir zaten. Derginin içeriği, kalitesi, periyodu, her şeyi yeniden şekillenecektir diyorum, herkesin istediği noktaya yaklaşacaktır. Ben, insanlarımızın ilgisiyle, her yönden daha fazla desteği ve yönlendirmesiyle bu hedefi yakalayacağımıza inanıyorum, ümitliyim bu konuda.

 

Asagidemirci.net: Derginizin köy tanıtımlarında, köyler hakkındaki bilgileri seçerken hangi kriterlere göre karar veriliyor. Sizlere ulaşan tüm bilgi ve belgelere yer veriyor musunuz?

 

Behice Yeşilbağ: Bizlere ulaşan bilgi ve belgeleri, varsa o yöreyi bilen insanlarımızla ve bölgedeki derneğimizle teyid ettikten sonra yayınlıyoruz. Köy tanıtımlarımızda belli bir formatımız var. Amacımız, bölgeyi hiç görmese bile insanlarımızın, o köyü tanıyan birine yakın bir düzeyde bilgilenmesi. Kolayca gidebilecek ve yabancılık çekmeyecek kadar ön bilgiye sahip olabilmesi. Bunun için de değişik açılardan çekilmiş genel görünüm fotoğraflarını çok kullanmaya çalışıyoruz. Tanıtımı, köye hangi araçlarla, nereden binilerek gidildiğinden başlayarak, çevreye uzaklığı, köyün demografik yapısı, geçim kaynakları, hangi ailelerin bulunduğu ve sıcak bir tanıdık hikaye ile tamamladığımızda o köyle ilgili bir intiba bütün olarak yerleşiyor zihinlere.   

 

Asagidemirci.net: Köyümüzün tanıtımına yer verdiğiniz için öncelikle teşekkür ediyoruz. Bir Çerkes köyü olarak Aşağı Demirci Köyü’nde bugüne kadar geçekleştirilen sosyal faaliyetler hakkında ne düşünüyorsunuz?

(11. yıldır çıkarılan köy gazetesi, 12 yıldır aralıksız düzenlenen Kavuşma Günü etkinlikleri, bir dönem çıkarılan Köy Temeç Dergisi, 1970’ lerde kurulan köy tiyatro gurubu, günü gününe haber veren köy web sitesi “Temmuz ayı günlük ortalama yapılan haber sayısı: 2,6 adet “ …vs. vs.)

 

Behice Yeşilbağ: Bu tanıtım yazısı bana bir köyden çok, faal bir kasaba tanıtımı gibi geldi, ilgiyle okudum. Kültürel düzeyin yüksek olduğu, insanların dışa dönük yaşadıkları, hem geçmişlerine sahip çıkan, hem gelişmelere bu kadar açık olan çalışkan insanlarımızın yaşadığı bölge olarak, mutlaka dergimizde yer almalı ve diğer Çerkesler de tanımalı Aşağı Demirci köyünü diye düşündüm. Hepsi emek isteyen, bu değerli çalışmalar için emeği geçen tüm insanlarımıza teşekkür ediyorum kültürümüz adına. Çalışmalarına devam edeceklerine inanıyorum ve etkinliklerini bizim aracılığımızla, okuyucularımızla paylaşmaya devam etmelerini rica ediyorum.

 

Asagidemirci.net: Dilimizin unutulduğu, adet ve göreneklerimizin kaybolduğu günümüzde neler yapılmalı, nelere dikkat etmeli, gelecek nesile nasıl yol göstermeliyiz?

 

Behice Yeşilbağ: Geleceğimiz çocuklarımızdır. Onlardan başlayarak dil ve kültürü aile içinde yaşatmamız gerekiyor bence. Dilimizi ve geleneklerimizi mutlaka onlara aktaralım. İletişim araçlarını doğru kullanmak çok önemli, çünkü her tarafımızı sarmış durumdalar. Kültürel yayınlarımıza sahip çıkalım, onlara bizimle ilgili her şeyi okumayı öğretelim. Kafkasya cumhuriyetlerinin yerini haritada gösterelim, iz bırakmış büyüklerimizden hikayeler anlatalım, köylerde problem yok ama şehirlerde mutlaka derneklerimizle bağlantıda olmalarını sağlayalım, Çerkes arkadaşları olsun ve birkaç etkinlikte yer alıp o havayı teneffüs etmeliler, bunu biz kendimiz de yapalım. Birbirimizle bir arada olalım her fırsatta ve birbirimizi etkileyelim bu yönde. Bunlar çok önemli, ama sonsuza kadar kültürümüzü yaşatalım diyorsak ana vatanda yaşamanın yollarını arayalım, imkanlarımızı bu yönde zorlayalım. Çocuklarımızı her yaz Adıgey Cumhuriyeti’ne, Kabardey Cumhuriyeti’ne yapılan yaz kamplarına gönderelim, vatanlarını tanısınlar. Üniversite okuyacak gençlerimizi oradaki üniversitelerde okutalım. Kendimiz önce yaz turlarına katılıp, ana vatanımızı görelim, sonra da oraya yerleşip, oraya yerleşen diğer insanlarımız gibi mutlu ve kendi vatanımızda yaşayalım. Bunlar çok zor şeyler değil, zaten burada da yaptığımız şeyler. Böylece yok olmanın önüne geçmiş olabiliriz bence.

 

Asagidemirci.net:  Öncelikle bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Kaffed ve Nart Dergisi çatısı altında sürdürdüğünüz çalışmalarda başarılar diliyoruz. Köyümüzde sizi görmek misafir etmek istiyoruz.

 

Behice Yeşilbağ: Ben de size çok teşekkür ediyorum. Hayatım boyunca ben soru sordum ve insanlar cevapladı, bu defa karşı tarafta olmak ilginç oldu gerçekten. Aşağı Demirci köyünün kapsamlı bir tanıtımı hazırladığınız ve istediğim tüm materyalleri fazlasıyla hazırlayarak bu güzel köyümüze ve dergimize gösterdiğiniz itina için ayrıca teşekkür ediyorum. Etkinliklerinizden haberimiz olursa ve vaktimiz uygun olursa köyünüze gelmeyi ve yerinde tanımayı ben ve arkadaşlarım da çok isteriz. Aşağı Demircili tüm insanlarımıza gönülden selam ve sevgilerimizi gönderiyorum.

 

Yazara Ait Diğer Makaleler
Biga Şehidini Unuttu: Jan. Er. MEHMET ÖZER (2017-06-23)
BiGA’nın ÖLÜM EKONOMİSİ (2017-01-26)
Bursa-Çanakkale Karayolu Biga’nın Kaderini Değiştirecek (2016-06-20)
Göz Kamaştıran Kariyeri Bıraktı, Köyüne Hacıköy’de geri döndü! RÖPORTAJ (2015-05-21)
Biga’nın Coğrafi İşareti Neden Yok? (2014-04-09)
BİR ÜLKENİN GÜCÜ NASIL ÖLÇÜLÜR - 1 (2013-08-15)
Biga’nın Hâyr Ekonomisi (2013-08-01)
Çerkes Sanatçı Yısmeyl NEVZAT ÖZBAY ile Röportaj (2012-11-24)
Kurejiye Yapım Kılavuzu (2012-10-22)
Biga Kafkas Kültür Dernek Başkanı Sn.Harun ŞİREN ile Söyleşi (2012-02-17)
Gözlerden Uzak Kalmış Bir Güzellik; TAŞOLUK BARAJI (2011-11-04)
TÜBİTAK Birincisi Projenin Başarısı Üzerine (2011-09-10)
Son Pşıne Ustası Cumhur Bedii Sayın ile Röportaj (2011-08-10)
Son Yüzyılın Muhtarları (2011-07-22)
Çerkes Ressam Faruk CİMOK ile söyleşi (2011-05-03)
Adige-Khase Çerkes Dern.Başkanı Mehmet Emin Yaşar ile Söyleşi (2011-05-02)
KAFFED Basın Dnş. Editörü Behice Yeşilbağ ile Söyleşi (2011-05-02)


Bookmark and ShareFancyBox 1.3.4 | Demonstration
Günün Fotoğrafı


Duyurular
Adige Xase Çerkes Derneği Bayrak Günü Dostluk Yemeği - 23.04.2016
Ahmet SALTAŞ Sünnet Merasimi – 14.05.2016
Uluslararası Adige Filolojisi Sempozyumu 13-15.05.2016
Çetin Berna SEZEN çifti NİKAH – 16.04.2016
Çetin-Berna ÇETİN çifti DÜĞÜN – 14.05.2016
ANBAROBA KÖY HAYRI - 15.05.2016
YENİMAHALLE KÖYÜ HAYRI – 22.05.2016
Kerem-Neslihan ARSLAN Çifti DÜĞÜN – 07.07.2016

Nurettin AKÇAL
SOY AĞACI

TEMEÇ
Biga Şehidini Unuttu: Jan. Er. MEHMET ÖZER

Konuk Yazar
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında

İlhan ELMAS
DONKİŞOT

Osman KİBAR
OSMAN KİBAR dan Şehit Uzm.Çvş. ULAŞ AÇIKGÖZ DESTANI

Seren ÖZDEN
SETENAY

Dr.Muhammet AKKAYA
ÖKSEOTU ve MÜCADELESİ

Yusuf GÜLSEVEN
UMUMİ İSTEKLERİM “İZ”

Çerkes Ethem in Ele Geçen Hatıraları
Ve Nihayet Yunan hatlarında önce bozgun merkezde başladı ve diğer taraflarada sirayet etti

Cahide Ulaş AYTAR
ÖĞRETMENİM

İlknur KILIÇ
KUTSAL TOPRAKLAR

Harun ŞİREN
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III

Erkan KILINÇ
Ortadoğu da yeni haritalar-Suriye

Osman KÜÇÜKIŞIK
YAZA DAMGASINI VURAN TIRTILAR

Numan ÜNER
Biga'da Birlik Beraberlik ve Türevleri© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: