ANASAYFA
ASAGİDEMİRCİ.NET
HABERLER
KÖY TARİHÇE
FOTOĞRAFLAR
SÜLALELER
THAMADELER
KÖY KROKİSİ
AYLIK HAVA DURUMU (Şubat)
ASKIDA KİTAP
VİDEO GALERİSİ
KÖY MEZARLIK ZİYARETİ VİDEO
KÖY DERGİSİ TEMEÇ
RESİM YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
Temiz Bir Aşağıdemirci için ATIK YAĞLARI TOPLUYORUZ
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2011
BİGA BASINININ EN İYİLERİ 2012 ve BİGA ANKETİ
2013 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2014 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
2015 YILININ AŞAĞIDEMİRCİLİSİ ÖDÜLÜ
HER FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR
DÜN ve BUGÜN
Yusuf GÜLSEVEN HABER YORUM
İLETİŞİM
Zafer DÜNDAR, DAMASCUS Kafkas Kılıcı nın Hammaddesi Bulundu
Konuk Yazar


DAMASCUS

“Kafkas Kılıcı’nın Hammaddesi”

Öncelikle tüm hemşerilerimi saygı ile selamlıyorum.

Bu yazımda bana inanılmaz heyecanlar yaşatan ve şanlı tarihimize bir kez daha hayranlık duymamı sağlayan hatta bugün bu topraklarda özgürlük içinde yaşamamızda büyük katkısı olan bir çelikten bahsetmek istiyorum. Farkındayım hepiniz bu ne demek şimdi diye soruyorsunuz yazımın devamında eminim ki siz de ne demek olduğunu çok iyi anlayacaksınız.

Ama öncelikle kısa zaman önce tanışma şerefine nail olduğum sayın kaymakamımız Fatih Genel beye sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum, eğer bugün bu çeliğin hakkında bir bilgiye sahipsem kaymakam beyin tarihimize olan ilgisi ve merakı sayesindedir.

Damascus çeliğini ilk olarak kaymakam beyden duydum işim icabı çeliklerle alakalı olduğum için kaymakam beyin ricası üzerine damascus çeliğini araştırmaya başladım ilk başlarda teknolojinin bu kadar ilerlediği günümüzde bu çeliği bulmanın hatta daha iyisini bulmanın çokta zor olmayacağını düşündüm. Kafkas Kılıçlarının da ham maddelerinden olan bu çeliğin günümüzün önde gelen çelik üreticileri, kimya mühendisleri,  böylesine muazzam bir çeliğin adını bile duymamışlardı, bu durum beni hem üzüyor hem de daha da heyecanlandırıyordu.

Sizleri daha da fazla meraklandırmadan biraz da bu muhteşem çelikten bahsetmek istiyorum.

DAMASCUS ÇELİĞİ:

Damascus çeliği, dövülgen ve güçlü, kılıç ve bıçak yapımı için tercih edilen bir tür çelik alaşımıdır. Bu çeliğin ortaya çıkması M.S. 900 ile M.S. 1300 yılları arasında orta doğuda olmuştur. Sonra bu çeliğin yapım bilgisinin ortadan kalkmasının sebebi tam olarak anlaşılamamıştır.

Avrupalıların Damascus çeliği ile ilk karşılaşmaları haçlı seferleri esnasında olmuş ve bu efsanevi kalite karşısında donup kalmışlardır.

Bu çelikle yapılmış bir kılıçla ipek mendili havada ikiye bölmek mümkündür, diğer kılıçları hatta taşı kesse bile keskinliğini kaybetmez. Son derece esnektir bükülme ve eğilmelerle kırılmaz. Çelik zırhları kolayca kesebilir ve delebilir. Bu dayanırlık ve mükemmelliğin yanında diğer bir özelliği ise çeliğin sahip olduğu muazzam deseni idi, her kılıcın deseni farklı idi. her deseni bulan usta, desenine bir isim vermişti. Bu desen isimler: Türk kıvrımı, yağmur damlası, Hz. Muhammed’in çorabı gibi.

Bir çelik dizimine şekil verirken, alaşımın oluşmasında ve oranların kontrolünde bir dizi karışıklık meydana gelir. Çelikte %2 c den fazla karbon varsa çelik sert olmasına rağmen kolay kırılgan olacaktır. Ya da karbon miktarı %0,5 olursa yumuşak ve dövülgen olacaktır. Demircilerin problemi istedikleri çeliğin sağlam, bilenebilir esnek ve kırılgan olmayan bir alaşımda olmasıydı.

Hindistan’da demirciler, yeni bir teknikle. Demir, odun kömürü karışımına cam ilave ederek erittiler ve yüksek saflıkta. Wootz çeliği de denilen. Karbon çeliğini ürettiler. Bu teknik çok yavaş yayıldı, 900 lerde Özbekistan ve Kazakistan M.S. 1000 lerde ise orta doğuya ulaştı.

   

Damascus Çeliği'nin Yapılış Aşamaları

Orta doğuda karışıma karpit eklediler. Karpit çelik tabakaları arasındaki mikro partikülleri düzenliyor ve çeliğe esneklik veriyordu çeliği sertleştirmede bir etkisi yoktu. Karpit bantlarını kılıç boyunca ve ortalı koydular böylece kılıçlar diğerlerine nazaran büyük bir esnekliğe sahip oldu. Kılıç parlatıldığında kılıç boyunca helezon bir yapıda ortaya çıkan karpit bantları Damascus çeliğin ilk öncüsü oldu. Buradan hareketle Ortadoğulu kılıç ustaları uzun deneyler sonucu Damascus çeliği'ni buldular ve savaş silahlarını ürettiler. Bulunan bu tekniğinin en önemli kısmı Hind Wootz çeliği'nin bileşimlerinin değiştirilerek o günün paslanmaz çeliğini keşfetmeleri oldu. Ergime esnasında çeliğe katılan değişik materyaller sayesinde günümüz paslanmaz çeliklerinin sertliği ve esnekliği elde edildi. Ergime sonucu oluşan bu çelik kütleye çelik yumurtası adı verildi daha sonra bu yumurta dövülerek tabakalar haline getirildi. Bununla yetinilmedi bu paslanmaz çelik ile yüksek oranda karbon ihtiva eden karbon çeliği ile sıralı tabakalar halinde üst üste konulup sıcak kaynak tekniği denilen ısıtılarak dövülme yolu ile kaynaştırıldı ve kaynaşan tabakalar katlanıp tekrar dövüldü bu işleme çelik beş yüz kat olacak şekilde devam edildi. Bu sayede her iki ayrı vasıfta çelik çok daha üstün sağlamlık ve esnekliği olan yeni bir çeliğe dönüştü. İki ayrı vasıfta olan çeliğin karışması ve desenler oluşturması çeliğe asit uygulanması ile görünür hale geldi paslanmaz çelik asitten etkilenmediği, karbon çeliğinin ise asitle siyahlaşması sonucu desenler görünür hale geldi bu desenler ise çeliğin isim babası oldu. Bu dönemde Hindistan ve bu günkü Sri-Lanka topraklarında görülmüş ve daha sonra bu gün İran olarak bilinen Persliler tarafındanda bu alışım imal edilmiş ve kullanılmıştır.

 

Damascus çelik yapımı orta doğuda M.S. 1300 yıllarına kadar sürdü ve tekniği ile sırları kayboldu.

Demir ustaları, tekniğin M.S. 1600'lü yıllara kadar devam ettiğini söyledilerse de bu düşünce tamamen doğru değildir. Zira orijinal metotlarla Damascus çeliği yapımının çok öncesinden kaybolduğu biliniyor. Son zamanlarda metalürji uzmanları ve kimyacılar imalatı gerçekleştirdiklerini iddia ettilerse de sonradan modern teknik ve donanımlarına rağmen orijinal tekniği bulamadıklarını itiraf ettiler. Bilindi ki Damascus çeliği, Avrupa ve Japonya da bilinen şekilde üst üste konmuş çelik tabakalarının dövülerek kaynatılması (sıcak kaynak) ve tekrar katlanarak dövülmesi ile yapılıyordu. Bu kılıçlara asit uygulandığında Damascusa benzer desenler çıkıyordu, Bu benzerlik bir müddet Damascus diye tanıtıldı, fakat modern metalürji bunun yanlış olduğunu kanıtladı. Çelikteki ham maddelerin Hindistan’dan ithal edildiği uzun süre tartışıldı çünkü Hindistan eritme çeliğin yani Wootz çeliği'nin merkezi idi. Zayıf bir ihtimal olarak ta damascus un Türkmenistan da keşfedildiği düşünüldü. Fakat araştırmalar basit metal örneklerin Damascus'ta yer almadığını gösteriyordu, bu da kayboluşun nedenlerindendi. Alfred pendray'ın araştırmaları, Damascus çeliği'nin çok sayıda anahtar cevherin karışımdan oluştuğunu ve bunların ham maddelerinin Hindistan’dan geldiğini ortaya çıkardı.

Diğer bir konu ise Çeliğin ismi oldu. Bu ilk kez haçlı seferlerinde savaşta duyulmuştu. Birçok tarih araştırmacısı onaltıncı asır a kadar İngilizce de bu isme rastlamadılar. Hatta ismin ne olduğu bile tartışmaya açıldı. Birçok kaynak eserde ve kılıcın üzerinde görülen desenlere "Damascus" denmesine rağmen kelime üzerinde de tartışıldı. Orta doğulu bilgin Al-Beruni ye göre; kılıç ismini ustasından alıyordu ustanın adı "Damasqui" idi. Diğer bir bilgin olan Al-Kindi ise; Çeliğin adının Suriye’ nin başkenti Olan DIMIŞK”( damascene ) çeliğe ad verdiğini söylüyordu Damas kelimesi Arapça bir kelime idi ve çağlayarak akan suyun yüzeyindeki harelenmelere "Damas" deniliyordu. Şam halkı sıcak yaz akşamlarında akarsuların kenarında oturur ay ışığında su yüzeyinde oluşan harelenmeleri dile getiren şiir ve besteler yaparlar, bu edebiyat şehre adını verir; "Dımışk".

Şam’ın Arapça adı olan "Dımışk" ile bağlantı kurularak Şam halkına "Dımışkı" adı verildiği birçok kaynaklarda belirtilir. Hatta o kadar ki Şam tekniğini uygulayan ve Şam çeliği ile çalışanlara "Dımışkçı" unvanı verilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman'ın Hükümdarlığı'nun ilk yıllarında kendisine bayramlık hediye (bayramiye) veren sanatkârlar arasında Dımışkçı Hüseyin in bir Dımışkî yumurta, Dımışkı Murat'ın on dımışkî yumurta hediye ettiklerini görüyoruz. Burada yumurta deyimi ile kılıç yapımında kullanılan ve "kılıç yumurtası" diye adlandırılan has çelik kastedilmektedir.

1980 yılında Alfred Pendray ve arkadaşları Oleg Sherby ve Jeff Wadsworth takımı orijinal tekniği yeniden keşfedinceye kadar. Damascus çeliği bir çeşit "Wootz çeliği" olarak bilindi. Bu takım geleneksel metot ile demir ve çok sayıdaki bileşimi kil bir potaya koyup, karışıncaya kadar erittiler ve oluşumu başardılar. Amerika ve Rusya da yaptıkları metalürjik çalışmalarla, bu harika metali yeniden yapmanın yolunu buldular.

Tarihi bir gerçekçilikle olmamasına rağmen bu gün desenli dövme çelik damascus olarak birçok tipte imal ediliyor. Değişik özelikte demir ve çelik levhalar üst üste konup ısıtılarak dövülüyor ve bir çelik çubuk haline getiriliyor, desenler tam olarak oluşuncaya kadar katlama burkma işlemi yapıldıktan sonra çeliğe kılıç ya da bıçak şekli veriliyor. Bileme işleminden sonrada asit uygulanarak desenlerin ortaya çıkması sağlanıyor

Diğer bir metot da mokume-gane metodu damascus yapımıdır. Burada altın, gümüş, bakır gibi yumuşak metaller kullanılmıştır, bunlarla da samuray kılıçlarının el koruyucuları, bıçak kılıfları, yüzük, bileklik gibi süs eşyaları yapılmıştır desenler ağaç desenine benzediği için bu tip alaşıma ormanın gözü anlamında mokume-gane denilmiştir bu sanat Japonya ya özgüdür. Bazı eski av tüfek namluları da dövme çelik tellerden dövülerek kaynaklama yolu ile yapılmış bunlara da damascus namlulu tüfekler denilmiştir.

Eminim ki yazıyı okuduktan sonra sizde bana hak vermişsinizdir.

Yoğun araştırmalarım sonucu bu muhteşem çeliğe ulaştım malesef Türkiye sınırları içerisinde bu çeliğin üretimi ve imalatı maalesef yok işin bir üzücü tarafıda bu ya atalarımızın bize bıraktıkları miraslara sahip çıkmazsak bizim olanı başkalarından almak zorunda kalırız Kaymakamımız Sn. Fatih Genel gibi insanlar olmasa nerden geldiğimizi kim olduğumuzu bile unutmamız mümkün Sayın Fatih Genel beye kim olduğumuzu nerden geldiğimizi bizlere hatırlattığı için tekrar teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.

Saygılarımla.

Zafer DÜNDAR

 

Yazara Ait Diğer Makaleler
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında (2016-12-26)
Osman KİBAR; Ve SİNEMA (2014-04-22)
Yazar Mahmut ŞENOL, Köy Çeşmesinde Sıcak Su (2013-09-05)
Osman KİBAR, PANAYIRLAR Ah panayırlar, benim panayırlarım (2013-04-15)
Yazar Mahmut ŞENOL, İKİ KÖYÜN HİKAYESİ, Osmaniye Aşağıdemirci (2013-02-20)
İDRİS KARAMAN, Biga Sebze Meyve ve Gıda Pazarcılar Esnf. Koruma ve Güçld. Projesi-I (2012-12-10)
İDRİS KARAMAN, Biga Sebze Meyve ve Gıda Pazarcılar Esnf. Koruma ve Güçld. Projesi-II (2012-12-10)
Zafer DÜNDAR, DAMASCUS Kafkas Kılıcı nın Hammaddesi Bulundu (2012-09-11)
Biga Kaymakamı Sn.Fatih Genel, KAFKAS KILICI (2012-07-03)
Ayhan ÖZDEN, Adige Khase Çerkes Derneği Açıklama (2012-06-05)
Nihat Küçükkoyuncu, Biga Adige Gençliği Bayram Etkinlikleri (2011-11-17)
Adnan Huade ile Perit Dergisi Söyleşisi (2011-10-12)
Durukan DUDU, Çerkes’in tahta’sı, kaşen’in bakması (2011-09-20)
Biga Kaymakamı Sn.Fatih GENEL, Recep Yazıcıoğlu (2011-08-12)
Osman Kibar, VAFTİZ ADI: TC (2011-07-01)
Biga Kaymakamı Sn.Fatih GENEL, Baba Nasihati (2011-06-13)
Muzaffer TANRIKULU Seçime Doğru (2011-05-28)
Biga Kaymakamı Sn. Fatih GENEL, Üreten ve Gelişen Biga (2011-05-20)
Şeyda BÜYÜKGÜNGÖR Seyid Onbaşıya Mektup (2011-05-02)


Bookmark and ShareFancyBox 1.3.4 | Demonstration
Günün Fotoğrafı


Duyurular
Adige Xase Çerkes Derneği Bayrak Günü Dostluk Yemeği - 23.04.2016
Ahmet SALTAŞ Sünnet Merasimi – 14.05.2016
Uluslararası Adige Filolojisi Sempozyumu 13-15.05.2016
Çetin Berna SEZEN çifti NİKAH – 16.04.2016
Çetin-Berna ÇETİN çifti DÜĞÜN – 14.05.2016
ANBAROBA KÖY HAYRI - 15.05.2016
YENİMAHALLE KÖYÜ HAYRI – 22.05.2016
Kerem-Neslihan ARSLAN Çifti DÜĞÜN – 07.07.2016

Nurettin AKÇAL
SOY AĞACI

TEMEÇ
Biga Şehidini Unuttu: Jan. Er. MEHMET ÖZER

Konuk Yazar
Sanatevi ve Biga Ekolojik Film Festivali Hakkında

İlhan ELMAS
DONKİŞOT

Osman KİBAR
OSMAN KİBAR dan Şehit Uzm.Çvş. ULAŞ AÇIKGÖZ DESTANI

Seren ÖZDEN
SETENAY

Dr.Muhammet AKKAYA
ÖKSEOTU ve MÜCADELESİ

Yusuf GÜLSEVEN
UMUMİ İSTEKLERİM “İZ”

Çerkes Ethem in Ele Geçen Hatıraları
Ve Nihayet Yunan hatlarında önce bozgun merkezde başladı ve diğer taraflarada sirayet etti

Cahide Ulaş AYTAR
ÖĞRETMENİM

İlknur KILIÇ
KUTSAL TOPRAKLAR

Harun ŞİREN
Biga Kafkas Derneği Binası ve Destekleyenler – III

Erkan KILINÇ
Ortadoğu da yeni haritalar-Suriye

Osman KÜÇÜKIŞIK
YAZA DAMGASINI VURAN TIRTILAR

Numan ÜNER
Biga'da Birlik Beraberlik ve Türevleri© Aşağıdemirci Köyü - Alaattin Akçal Özel Web Sitesi
Adres:
Telefon: / Fax: